28.08.2017, 00:00

Kto chce rušiť finančnú reguláciu

Project Syndicate

Bronzový býk na Wall Street už takmer dvadsať rokov symbolizuje bezohľadnosť a moc biznisu, ktorý si podmaňuje USA. Američania sa môžu inšpirovať sochou nebojácneho dievčaťa, ktoré sa mu nedávno postavilo.
Zdroj: Reuters

Odkedy na vstupe do Západného krídla Bieleho domu namontovali otočné dvere, je zložité udržať si prehľad o príchodoch a odchodoch v koridoroch americkej moci. Hocičo napísané o personáli Trumpovej vlády a jej politike môže byť neplatné ešte pred zverejnením.


Aspoň nateraz však ostávajú kľúčoví ekonomicko-politickí hráči nezmenení. Steve Mnuchin je stále ministrom financií – nebol spomínaný v depešiach počas najnovších zápasov o moc. Gary Cohn stále predsedá Národnej ekonomickej rade, hoci podľa zverejnených informácií nie je najšťastnejší z niektorých prezidentových vyjadrení o neekonomických záležitostiach. A, samozrejme, Janet Yellenová je stále pri kormidle centrálnej banky Fed, aspoň do budúcoročného februára.


Nezdá sa však, že by táto stabilita naznačovala jediný ujasnený pohľad na ekonomickú a finančnú politiku, obzvlášť čo sa týka finančnej regulácie. Pozoruhodný rozhovor s podpredsedom Fedu Stanleym Fischerom vo Financial Times odhalil veľké nezhody.


Návrat pred krízu
Centrálni bankári zvyčajne považujú zdržanlivosť a nejednoznačnosť za cnosť. Analytici snažiaci sa interpretovať stanoviská Fedu musia pozorne skúmať drobné rozdiely vo formuláciách, aby odhalili posuny v myslení. Niekdajší šéf Fedu Alan Greenspan raz pred Kongresom povedal: „Ak sa vám zdá, že som sa vyjadril obzvlášť jasne, pravdepodobne ste mi nerozumeli.“ Teda slová použité Fischerom, najmiernejším a najzdvorilejším mužom, sú dôvodom spozornieť.


Tvrdil, že politický systém v Spojených štátoch „nás môže viesť smerom, ktorý je veľmi nebezpečný“. Mal na mysli snahy oslabiť niektoré z regulácií zavedených po debakli z rokov 2008 a 2009. Lamentoval, že „všetci sa chcú vrátiť spať k statusu quo, ktorý panoval pred veľkou finančnou krízou“. Vyhlásil tiež, že „člov

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.