Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.08.2017, 00:00

Briti už majú o brexite aspoň základnú predstavu

Namiesto tvrdého odchodu Londýn očakáva zmrazenie dnešného stavu.

Brexit
Zdroj: Reuters

Tempo, akým postupujú rokovania o brexite, sa kuloárom nezasväteným jedincom (medzi ktorých radím aj seba) zdajú neuveriteľne pomalé. Od referenda uplynulo už štrnásť mesiacov, ale jediný ako-tak jasný fakt je, že Spojené kráľovstvo by malo opustiť EÚ v roku 2019.

V polovici augusta britská strana publikovala šestnásťstranovú správu, v ktorej načrtla svoje predstavy o budúcom fungovaní obchodu medzi ostrovmi a EÚ. Vzhľadom na pomalé tempo navrhuje od roku 2019 odštartovať prechodné obdobie, počas ktorého by sa prakticky zmrazil súčasný stav, čo by zvýšilo neistotu obchodníkov na oboch brehoch kanála. Koniec tohto prechodného obdobia nie je pevne definovaný, ale „minister brexitu“ David Davis je presvedčený, že prechodné obdobie sa musí skončiť ešte pred budúcimi voľbami v roku 2022. Briti chcú aj počas prechodného obdobia začať budovať pozície na otvorenie obchodu so štátmi mimo EÚ, no uvedomujú si, že reálny pokrok môže nastať až po skončení prechodného obdobia. Prakticky teda ide o z

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.