12.09.2017, 00:00

Poučenie, ktoré priniesol hurikán Harvey

Iba kolektívne úsilie môže zmierniť dosahy prírodných katastrof.

Hurikán Harvey
Zdroj: TASR

Hurikán Harvey, ktorý rozvrátil životy na pobreží Texasu, nielenže spôsobil škody za 150 až 180 miliárd dolárov, ale vzniesol aj závažné otázky o ekonomickom a politickom systéme v USA.

Iróniou je, že udalosť spätá s klimatickými zmenami zasiahne domov mnohých popieračov klimatických zmien a navyše štát silno závislý od fosílnych palív, ktoré otepľovanie poháňajú. Žiadna konkrétna udalosť sa nemôže priamo spájať s nárastom skleníkových plynov v atmosfére. Ale vedci dlhodobo predpovedajú, že tento nárast povedie aj k častejšiemu výskytu extrémnych udalostí ako hurikán Harvey.


Pri reakcii na hurikány – i financovaní časti opráv – sa všetci spoliehajú na vládu, rovnako ako v prípade ekonomickej krízy v roku 2008. Iróniou je tiež, že sa tak deje v časti krajiny, kde vláda a kolektívne činy sú často zaznávané. O nič menej ironické nebolo, ani keď sa obry bankovníctva žiadajúci zúženie vládnych regulácií v okamihu núdze utiekali k vláde.


Zjavná lekcia z týchto udalostí je: trhy nie sú schopné poskytnúť spoločnosti potre

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.