Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.10.2017, 00:00

Septembrový odkaz trhom: koniec stimulov sa blíži

Pozitívne ekonomické čísla potiahli akcie. Tlak na dlhopisy narastal.

Septembrový odkaz trhom: koniec stimulov sa blíži
Zdroj: Reuters

Septembrový vývoj na akciových trhoch z trendu posledných mesiacov výrazne nevybočil, zato dlhopisové a menové trhy áno.


ECB zmeny v menovej politike nespravila, no guvernér hovoril o plánoch na začatie diskusie o možných zmenách v programe kvantitatívneho uvoľňovania. Tento zložitý bankársky jazyk dal trhom signál, že odkup dlhopisov prichádza na program dňa. Keďže ekonomike sa darí, avizované zmeny budú jednoznačne znamenať postupné znižovanie nákupov.


O pár dní neskôr zasadal americký Fed, ktorý oznámil detailný program znižovania zásob nakúpených dlhopisov. Kto čaká, že ich Fed bude predávať, je na omyle. Fed zvolil veľmi konzervatívny prístup, nechá ich postupne zmaturovať, to znamená, že si ich podrží do splatnosti. A získané prostriedky neinvestuje späť do d

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.