09.10.2017, 00:00

Regióny, kríza a Únia

Eurofondy predstavujú nemalý stimul pre ekonomický rast.

Európska únia
Zdroj: Reuters

Len pred pár rokmi čelila EÚ situácii, ktorú mnohí považovali za jej historicky najväčšiu výzvu: členským štátom klesalo ratingové hodnotenie, nezamestnanosť rástla a hospodársky rast stagnoval. Dnes je podľa makroekonomických ukazovateľov hospodárska a finančná kríza minulosťou a HDP a miera zamestnanosti dosahujú historické maximá. Aktuálna siedma správa o súdržnosti nám pomáha sa z tejto krízy poučiť a ukazuje nám, ktorým smerom sa vydať v budúcnosti.

Zo správy vyplýva, že HDP na obyvateľa v chudobnejších regiónoch Európy sa v uplynulých rokoch priblížil priemeru EÚ, k čomu však došlo najmä v dôsledku zlepšenia produktivity na úkor miery zamestnanosti. Naopak, bohatšie regióny Európy rástli v porovnaní s ostatnými rýchlejšie. Súčasne došlo k spomaleniu rastu HDP na obyvateľa v stredne bohatých regiónoch, ich výrobný sektor sa nezväčšuje, pričom ide o najzraniteľnejšie regióny z hľadiska globalizačných tlakov.
Vďaka dlhodobým, stabilným a predvídateľným investíciám z prostriedkov politiky súdržnosti dokázali krajin

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.