12.10.2017, 00:00

Nobelov výbor zaskočil cenou za výskum impulzov

Práca Richarda Thalera opisuje aj ako ľudské pudy ovplyvňujú sporenie na dôchodok.

Robert Shiller
Zdroj: Reuters

Laureát Nobelovej ceny za ekonómiu Richard Thaler je kontroverznou voľbou. Jeho disciplínou je behaviorálna ekonómia (a jej odnož behaviorálne finančníctvo), prinášajúca psychologické náhľady do štúdia ekonómie. Myšlienka, že psychologický výskum by mal byť súčasťou ekonómie, sa roky stretávala s odporom.

Nie z mojej strany. Je skvelé, že si nadácia vybrala Thalera. Ocenenie bolo udelené hŕstke osôb, ktoré môžeme klasifikovať ako behaviorálnych ekonómov, vrátane Georga Akerlofa, Roberta Fogela, Daniela Kahnemana, Elinory Ostromovej a mňa. Spolu s Thalerom teraz predstavujeme približne šesť percent všetkých laureátov za ekonómiu.

Mnohí stále veria, že najlepším spôsobom, ako opísať ľudské správanie, je modelovať ho ako matematickú optimalizáciu jedinečných a vytrvalo sebeckých indivíduí s obmedzeným rozpočtom.

Thaler mi rozprával, že Merton Miller, víťaz ceny za ekonómiu v roku 1990, s ním odmietal nadviazať očný kontakt. Miller svoje uvažovanie (hoci nie svoje správanie) vysvetlil v článku nazv

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.