Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.10.2017, 00:00

Podnikateľské vzdelávanie podnikaním

Podnikateľské vzdelávanie podnikaním
Zdroj: Pavol Funtál

Posuny v znalostiach tvorcov nových technológií v podnikoch spôsobujú nemalé starosti. Zlyhávajú tradičné postupy personálnych útvarov, nepomáhajú ani externé firmy na vyhľadávanie odborníkov. Zodpovední manažéri sa podujímajú vo vlastnom podniku vyhľadávať niekoho, kto je schopný suplovať chýbajúce znalosti, a tak sa stáva tútorom až do úplného zaškolenia uchádzača o miesto, ktoré sa práve svojím nedostatkom stáva lukratívnym.

Život si vynúti adekvátne riešenia a mnohé už nie sú iba teoretizovaním, ale viditeľne sa posúvajú na vyššie priečky poznávania. Výsledky špičkových výskumných ústavov sú ohromujúce. Existencia kyberfyzikálnych výrobných procesov človeka fascinuje a je už možná nasadením „inteligentných“ strojov, nástrojov a iných súčastí, ktoré navzájom interagujú takmer v reálnom čase.

Plastický obraz budúcnosti je inšpiráciou a rastom túžby poznania a sebazapojenia sa do modernizácie, to znamená aj vyrovnávania deficitu a plného kvalifikovaného pokrytia potreby aj tých najnáročnejších produkčných procesov.
Existuje liek na zásadnú premenu nazerania na životnú realitu. Spočíva v kreatívnosti a nadobúdaní potrebných znalostí premenami z klasických foriem na moderné, „viac praktické samovzdelávanie“ vo vzájomnom obohacovaní sa znalosťami podnikateľov s podnikateľmi.

Vystúpenie známeho slovenského „praktického teoretika“ na jednej zo známych zahraničných univerzít vnieslo do svetového prostredia edukácie slovenskú skúsenosť. Desiatky e-mailov so žiadosťami o stretnutie, množstvo pozvaní a telefonátov viedli k mnohým dohovorom. Je to veľmi dôležitý moment, pretože vo svete sa vyvíjajú nové koncepty a integrujú ich ako riešenia do existujúcich systémov. Inšpirácie z konferencií nastoľujú aj otázku partnerstiev s výskumnými ústavmi vo svete, s pracoviskami, ktoré sa zameriavajú na nákladovo efektívnu výrobu.

Povzbudením sú už realizované edukačné metodiky a také projekty, ako je ultraúčinná továreň, centrum inteligentných materiálov, a ich výskum za pomoci partnerov z vedy a priemyslu. Vzniká tak intelektuálna a praktická spojnica s desiatkami výskumných pracovísk.

Je neuveriteľné, že už dnes je možné v kusovej výrobe dosiahnuť rovnakú predajnú cenu ako pri sériovo vyrábaných produktoch. Vybrané príklady v spojení s potenciálom našich ľudí či už na teoreticko-praktických ustanovizniach spolu s podnikateľmi sú možné a reálne. Je pravdepodobné, že práve týmto spôsobom dostaneme edukáciu do praxe a zároveň prax do vzdelávania.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.