16.10.2017, 00:00

Kryptomačacie zlato sa teší obľube

Bitcoin nikdy nenahradí centrálne vydávané peniaze.

Bitcoin ako mena budúcnosti. Američan Mike Caldwell si dal svoje "virtuálne" peniaze vyraziť zo zlatých kovov a plánuje založiť Bitcoinový fond. Snímka: REUTERS/Jim Urquhart

Je kryptomena bitcoin najväčšou bublinou dnešného sveta, alebo skvelou investíciou do špičkovej finančnej technológie nového veku? Môj najlepší odhad je, že v dlhodobom horizonte bude technológia prekvitať, ale cena bitcoinu sa prepadne.


Ak ste príbeh bitcoinu nesledovali, pripomínam, že len za posledných dvanásť mesiacov jeho cena vzrástla o 600 percent a za posledných 24 mesiacov dokonca o 1 600 percent. Pri cene vyše 4 200 dolárov (piateho októbra) mala jednotka virtuálnej meny vyššiu hodnotu než tri unce zlata. Niektorí bitcoinoví apoštoli ho v najbližších rokoch vidia ešte oveľa vyššie.


Čo sa bude diať odteraz, závisí do veľkej miery od toho, ako zareagujú vlády. Budú tolerovať anonymné platobné systémy, ktoré uľahčujú daňové úniky a zločin? Vytvoria si vlastné digitálne meny? Ďalšou kľúčovou otázkou je, s akým úspechom preniknú na trh početní „alt-coin“ konkurenti bitcoinu.


Naklonovať či vylepšiť technológiu bitcoinu je v princípe nanajvýš jednoduché. Napodobniť jeho zabehnutú vedúcu pozíciu v dôveryhodnosti a odkopírovať ekosystém aplikácií, ktorý okolo neho vyrástol, už také ľahké nie je.


Úspech v Japonsku
Regulačné prostredie nateraz zostáva otvorené pre všetkých. Čínska vláda, znepokojená úlohou Bitcoinu pri úniku kapitálu a daňových únikoch, nedávno zakázala bitcoinové výmeny. Na druhej strane, Japonsko ustanovilo bitcoin ako zákonné platidlo, zrejme v snahe stať sa globálnym centrom finančných technológií.


Spojené štáty podnikajú opatrné kroky, nasledujúc Japonsko v regulácii finančných technológií, no ich konečný cieľ zďaleka nie je jasný. Dôležité je, že bitcoin nemusí vyhrať každú bitku, aby obhájil svoju nebotyčnú cenu. Japonsko, tretia najväčšia ekonomika sveta, má mimoriadne vysoký pomer hotovosti k príjmom (zhruba dvadsať perce

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.