17.10.2017, 00:00

Európska integrácia naráža na limity

Katalánsko, EÚ
Zdroj: Reuters

Len pred štyrmi mesiacmi, keď sa eurofil Emmanuel Macron stal francúzskym prezidentom, to vyzeralo, že Európska únia konečne spravila krok smerom k obdobiu pokoja. Ale pokoj je tá posledná vec, ktorú možno vidieť na uliciach Barcelony, kde demonštrácie v prospech nezávislosti Katalánska – referendum bolo brutálne potlačené vládnymi silami – sa stretli s rovnako silnými protiprotestmi.


S eskaláciou interných konfliktov v Španielsku sa môže zdať, že návrat ku kríze v Európe je prakticky neodvrátiteľný. Ale to, čo sa deje v španielskych uliciach, v skutočnosti potvrdzuje, že ekonomické zotavovanie Európy sa zosilňuje. Zároveň sa však odhaľujú limity toho, čo EÚ môže dosiahnuť.

Pokoj na trhoch
Na ekonomickú silu EÚ poukazuje absencia výraznejších reakcií finančných trhov na búrlivé scény v Katalánsku. Keby podobná situácia vznikla pred niekoľkými rokmi, došlo by k hromadnému vykupovaniu španielskych dlhopisov a španielsky akciový trh by sa prepadol. Ale dnes investori znášajú hlbokú politickú neistotu s prehľadom.

Táto dôvera je vybudovaná na solídnych základoch. Celé hospodárstvo eurozóny rastie úctyhodným i keď neohurujúcim tempom. Španielska ekonomika dokonca rastie rýchlejšie ako priemer eurozóny, zatiaľ čo sa jej darí udržiavať externé bilancie v miernom prebytku.

To znamená, že rozmach je postavený na rastúcej ponuke, skôr ako na zvyšujúcom sa domácom dopyte, ako to bolo počas predkrízového stavebného boomu. Ak k tomu pridáme existenciu európskych inštitúcií, ktoré sa dokážu vyrovnať s finančnými ťažkosťami či už bánk alebo štátov, je jasné, prečo hlboká politická kríza v Španielsku nebola sprevádzaná nebezpečnými výkyvmi na finančných trhoch.

Roztrieštená štruktúra
Ale katalánska kríza taktiež podčiarkuje limity integračného modelu EÚ, ktorý je zakorenený v skutočnosti, že Únia je v konečnom dôsledku

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.