20.10.2017, 00:00

Energie rok po. Viac politiky, systémové opatrenia nikde

Regulácie cien elektriny čoraz viac deformujú trh.

Energie rok po. Viac politiky, systémové opatrenia nikde

Od problému so zdražovaním energií na prelome rokov 2016 a 2017 už ubehol takmer rok. Jedinou zmenou, ktorú kauza priniesla, ak nepočítame koniec šéfa ÚRSO Jozefa Holjenčíka, je ešte väčšia politizácia cenotvorby v energetike. Nedošlo totiž k žiadnym zásadným systémovým zmenám, len že si vláda „prihrala“ vďaka zmenenej legislatíve viac právomocí. Pri menovaní šéfa ÚRSO vyšachovala z celého procesu prezidenta a do rozhodovania v rámci cenových konaní sa v rozpore so smernicami EÚ vrátilo ministerstvo hospodárstva.


Čísla z burzy nepustia...
Bude preto zaujímavé sledovať, ako sa ÚRSO na čele s vždy poslušným Ľubomírom Jahnátkom popasuje so straníckou úlohou nedopustiť výraznejšie zdražovanie energií. Vývoj na burzách je totiž jednoznačný. Cena elektriny na rok 2018 medziročne zdražela z 28 na takmer 40 eur za megawatthodinu. Ide teda o približne 40-percentný nárast, ktorý by sa mal logicky prejaviť aj na koncových cenách tejto komodity.


Budúci rok však budú komunálne voľby, takže zdražovanie by bolo pre vládnu koalíciu nepríjemné. Mô

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.