Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.10.2017, 00:00

Nové technológie si vyžadujú kreativitu

Nové technológie si vyžadujú kreativitu
Zdroj: Pavol Funtál

Fórum produktivity nastolilo rad otázok, ktoré sú zvlášť aktuálne v tomto období. Podnikatelia prízvukovali, že produkčné procesy sa odohrávajú v neustále sa meniacom, neurčitom podnikateľskom prostredí. O to náročnejšie je mať jasný zmysel a cieľ podnikania. Nie je to jednoduché, pretože zväčša ide o ucelený a zároveň premenlivý súbor aktivít, často nesúrodého obsahu. Produkt stmeľuje výrobu a logistiku, financie, pracovníkov, kreativitu a mnoho ďalších aspektov.

S rastom produktivity, skracovaním výrobných cyklov a konkurenciou sa stupňujú požiadavky na kvalifikáciu podnikateľa aj na výkonných pracovníkov, ich kreativitu a zvládanie nových výrobných technológií, vrátane informačnej a komunikačnej technológie. Neustále zdokonaľovanie výrobných zariadení je odrazom aplikovaných inovácií, čo zároveň predpovedá potrebu inovácií na báze vlastného podnikania a vlastnej kreativity. Ukazuje sa, že v súčasnosti nastávajú ťažko riešiteľné disproporcie medzi znalosťami absolventov vysokých škôl a univerzít a skutočnými potrebami podnikov.

Na konferencii zaznelo, že „veľká časť Európy používa model vzdelávania postavený na starých tradíciách. Európa nie je orientovaná na rozvoj talentov a výnimočnosti, ale na trestanie úspešných a byrokratické rozdeľovanie neúspešným.

Ani európske predpisy a normy nie sú krokom k inovačnému podnikaniu“. Popredný profesor a kouč Ján Košturiak tvrdí, že „inovácie sú výsledkom talentu, slobody, niekedy aj vzdoru proti všeobecne definovaným pravidlám, snahy vyniknúť, odlišnosti, experimentov a netradičných riešení.“ Potrebné sú inovácie v školstve, vede a výskume a treba dbať na výkonnosť systému. Nové výsledky výskumu, nové technológie môžu tlačiť inovácie v podnikateľskej sfére. Tie sú v mnohom závislé od nových materiálov a možnosti ich uplatnenia. Napríklad nové typy keramických materiálov vyvolali ich použitie v obrábaní kovov. Nahrádzajú doštičky zo spekaných karbidov, pretože na brite rezného nástroja znášajú vyššie teploty vplyvom vyšších rezných rýchlostí a ich opotrebovanie v čase je menšie.

Tak vznikajú nové nástroje s vyššími parametrami, ktoré výrobným podnikom zlepšujú konkurenčnú schopnosť a sú normálnou súčasťou biznisu.


V obmene nástrojov a zvládnutí interných procesov si zainteresovaní vedia pomôcť sami. Potrebné je však vytvorenie lepšieho podnikateľského prostredia, čo je z veľkej časti úlohou štátu. Súvisí s tým aj potreba tvorby nových modelov vzdelávania a vytváranie prostredia, v ktorom budú môcť podniky primerane rásť a rozvíjať sa.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.