Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.11.2017, 00:00

Zdravotníctvo zákaz zisku nevylieči

Cesty k zlepšeniu existujú, chýba iba odvaha.

Zdravotníctvo zákaz zisku nevylieči
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Vo verejnosti už roky rezonuje téma morálnosti či amorálnosti zisku v zdravotníctve, prípadne či, respektíve ako, ho obmedziť, keďže sa tvorí aj zo zdrojov zdravotného poistenia. Táto téma sa opätovne vracia, odlišnosť spočíva len v intenzite, akou sa o nej hovorí, či je pred voľbami, alebo po nich, prípadne ako sa to kedy politikom hodí.

Rozdielne pohľady
Otázka zisku v zdravotníctve sa dá posudzovať z viacerých hľadísk, ale za relevantné sa dajú považovať len dva pohľady: ideologický a pohľad založený na skúsenostiach, takzvaný empirický.


Z ideologického pohľadu v slovenskom zdravotníctve dlhodobo súperia dve koncepcie, dva rozdielne spôsoby videnia sveta. Prvý predpokladá silnú rolu štátu, centrálne riadenie a podľa možnosti jednu zdravotnú poisťovňu. Očakáva silný štát nielen v roli regulátor a, ale aj poskytovateľa a nákupcu zdravotnej starostlivosti a nakoniec aj v roli dohliadača prostredníctvom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Z tejto kategórie je aj snaha o administratívny zákaz zisku či jeho obmedzenie s osobitným dôrazom na zisk zdravotných poisťovní. Druhá koncepcia či pohľad na svet hlása slobodný výber a súťaž postavenú na decentralizácii zdravotníctva. Štát určuje nárok pacienta a pravidlá fungovania všetkých aktérov trhu, teda preberá s plnou vážnosťou rolu regulátora a tiež dôsledného dohliadača prostredníctvom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Predpok

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.