10.11.2017, 00:00

Súboj ministerstiev, v ktorom prehráva pacient

Sociálna a zdravotná starostlivosť sa musia užšie prepojiť.

pacient
Zdroj: Dreamstime

Nedávno bol poslancami schválený zákon o zdravotnej starostlivosti. Okrem iného presúva ošetrovateľskú starostlivosť v zariadeniach sociálnych služieb z rezortu sociálnych vecí do rezortu zdravotníctva.

Téma sa týka nás všetkých: keď ochorieme my alebo naši blízki, chceme si byť istí, že dostaneme nielen kvalitnú zdravotnú starostlivosť, ale aj potrebnú pomoc zo systému sociálneho zabezpečenia. Namiesto toho, aby sa v parlamente viedla debata o tom, ako koncepčne a udržateľne prepojiť tieto dva systémy, vidíme medzi zdravotnou a sociálnou starostlivosťou iba pingpong.


Kompetentní vnímajú tieto oblasti ako dva samostatné celky: ten prvý sa týka pacientov a ten druhý zdravotne postihnutých. Takéto delenie je však skresľujúce a vôbec neodráža realitu.


Pri chronických ochoreniach, ako je napríklad rakovina krvi, skleróza multiplex alebo alzheimer, by mal mať pacient nárok nielen na zdravotnú starostlivosť, ale aj na pomoc zo systému sociálneho zabezpečenia. Tak to je aspoň na papieri. Realita života je iná. Kvôli nedostatočnému prepojeniu

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.