13.11.2017, 00:00

Povedzme si, akú Európu chceme

Členské krajiny Únie čelia novej výzve: musia si ujasniť smerovanie.

Povedzme si, akú Európu chceme
Zdroj: MAFRA/Dan Materna

Len pred pár dňami prezident, predseda parlamentu i premiér vyslali silný signál, že považujú témy budúcnosti Európskej únie a našej pozície v nej za kľúčové. Podobnú pozornosť venujú európskym otázkam aj politici v mnohých ďalších krajinách Únie, kde sa tieto témy neraz predrali aj do epicentra volebných kampaní. EÚ dnes po sérii kríz, brexite, ale aj viacerých dôležitých reformách, stojí pred novou otázkou. Tá už dnes neznie či, ale ako sa Európa zmení. Nezanedbateľná časť obyvateľov EÚ dáva čoraz jasnejšie najavo, že ich očakávania od spoločného projektu sa pozvoľna menia.


Potvrdzuje to aj čerstvý celoeurópsky prieskum verejnej mienky Eurobarometer. K tradične uvádzaným prioritným úlohám EÚ, ako boj proti nezamestnanosti a chudobe, ľudia čoraz hlasnejšie pridávajú aj potieranie terorizmu či obmedzenie neriadenej migrácie. Obyvatelia Slovenska dokonca tieto dva problémy označili za najhorúcejšie hrozby, ktorým by sa EÚ mala prioritne venovať.


Viac za menej
Lenže kvôli novším výzvam nemôžeme zabudnúť ani na tie stále nedoriešené. Kľúčovým pre nás zostáva dotiahnutie projektu eurozóny. Ak sa nechceme zmieriť s faktom, že nedostatočné záchranné mechanizmy môžu našu spoločnú menu vystavovať ďalším krízam, musíme sa zodpovedne vyrovnať s viacerými kľúčovými otázkami.


To znamená ujasniť si napríklad postoj k bankovej únii, zriadeniu Európskeho menového fondu, prepojeniu európskeho rozpočtu so štrukturálnymi reformami či zriadeniu postu ministra financií. Všetky tieto opatrenia môžu pri rozumnom prístupe výrazne zvýšiť odolnosť eura voči menovým nástrahám.


Potom je tu otázka financovania. EÚ po r

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.