Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.11.2017, 00:00

Ako ďalej, európska ekonomika?

Eurozóna krízu zvládla, ale pred sebou má ďalšie výzvy.

Ako ďalej, európska ekonomika?
Zdroj: TASR

Doterajší vývoj naznačuje, že rok 2017 by mohol byť pre eurozónu ekonomicky najúspešnejší v období po globálnej finančnej kríze. Rast reálneho HDP v prvom polroku bol v medziročnom porovnaní vyšší ako dve percentá a pomerne výrazne predstihol očakávania ekonómov. Produkčné kapacity v eurozóne sa v treťom štvrťroku využívali na 83,2 percenta, čo je o 2,1 percentuálneho bodu vyššia hodnota v porovnaní s dlhodobým priemerom tohto ukazovateľa. Miera nezamestnanosti v júli klesla už na 9,1 percenta, čo je citeľný pokles o 0,9 percentného bodu v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka.

Je tiež potešujúce, že hlavným faktorom aktuálneho solídneho rastu eurozóny je domáci dopyt, a to aj napriek pôsobeniu faktorov, ktoré v tomto roku zvyšovali mieru neistoty ekonomického prostredia (brexit s otvoreným koncom, jarné voľby vo Francúzsku, protekcionistická rétorika novej americkej administratívy). Po odbúr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.