Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.11.2017, 00:00

Robert Fico: Drahý mediálny večierok

V súvislosti s voľbami do VÚC by som v prvom rade vyzdvihol ich demokratický priebeh.

Robert Fico: Drahý mediálny večierok
Zdroj: Peter Mayer

V kontexte vývoja v krajinách V4 potvrdili, že zostávame demokratickou, proeurópsky orientovanou krajinou, ktorá si ctí jasné pravidlá politickej súťaže. Preto považujem slová o mafiánskom štáte, ktoré zazneli na najvyššej politickej úrovni, za zbytočné a poškodzujúce meno Slovenska. Rovnako oceňujem porážku extrémistov, či už v Banskej Bystrici alebo v Nitre, hoci celkové čísla o ich podpore napovedajú, že toto nebezpečenstvo nemôžeme podceňovať. Vyslali sme však signál, že ak sa spoja demokratické strany proti extrémizmu, je tu veľká šanca na úspech.

Z pozitívnych signálov z volieb do VÚC, ktoré hovoria o stave politickej a mediálnej scény, by to však asi bolo všetko. Víťazoslávna hystéria, ktorá sa rozpútala po oznámení výsledkov volieb a ktorú som zámerne pozoroval s istým odstupom, vyvolala vo mne dojem, že na Slovensku zúri občianska vojna. Reči opozície o pokračovaní politickej revolúcie, mediálne oslavy jednotlivých redakcií, ktoré sa zmenili na politické centrály, odhalili holú pravdu. Všetci tí, ktorí radi hovoria o demokratických pravidlách a odvolávajú sa na fakty, sú ich schopní v mene svojich záujmov účelovo spochybňovať. Slovensko patrí medzi vyspelé demokratické krajiny s jednou z najvyšších úrovní mediálnej slobody. Ukazuje sa však, že ak niečo opozícii, ako aj médiám chýba, tak je to zodpovednosť využívať korektne túto slobodu.

Napriek bujarým mediálnym oslavám chcem zdôrazniť, že strana Smer sa nesťahuje z politickej scény. Možno sme stratili čiastočne na svojej politickej dominancii, ale naďalej zostávame rozhodujúcou silou, ktorá určuje témy a obsah slovenskej politiky.

Dovolím si upozorniť, že nás čaká ešte troje volieb. Komunálne, prezidentské a voľby do Európskeho parlamentu. A verejnosť bude konfrontovaná s otázkou, či je skutočnou alternatívou pre Slovensko zlepenec nestabilných rôznorodých strán. Pár dní po voľbách mala možnosť vidieť v priamom prenose, ako jednu z najsilnejších opozičných strán opustil poslanec. Je skutočnou alternatívou pre Slovensko politik typu Hlina, ktorý hovorí, že si so Sulíkom tak skoro nesadne za stôl?

Hovorím to jednoznačne. Zlepence strán nie sú pre Slovensko politickým východiskom a čaká ich podobný osud deštrukcie, aký sa dnes začína v Sulíkovej strane. Som presvedčený, že slovenský mainstream po bujarých oslavách čaká poriadny hlavybôľ. Pri triezvom hodnotení volieb zistia, že večierok, na ktorom sa tak zabávali, môže byť z hľadiska ďalšieho ekonomického a zahraničnopolitického vývoja na Slovensku poriadne drahý. A zatiahneme ho všetci.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.