07.12.2017, 00:00

Finančné trhy majú jasno: máme sa super a bude lepšie

Pozitívne makroekonomické prostredie vedie ruku investorov.

trhy, burza
Zdroj: Reuters

November je čas, keď analytici začínajú bilancovať starý rok a zverejňujú očakávania na ten nový. Pomaly končiaci sa rok 2017 je hodnotený pozitívne, globálna ekonomika rastie v rozpätí 3,5 až štyri percentá. Medzinárodný obchod, jeden z motorov globálneho rastu, rastie dokonca ešte rýchlejším tempom. Na maximách sú indikátory ekonomického sentimentu. Nezamestnanosť klesá na rekordne nízke úrovne a inflácia ostáva pod cieľom ECB.

Ešte zaujímavejšie je však čítanie prognóz na budúci rok. Zlý globálny vývoj neočakáva azda nik. Ekonomiky budú rásť naďalej, s nimi aj zamestnanosť a platy. Inflácia by mala zostať naďalej pomerne nízka. Skrátka dnešok je super a zajtrajšok bude ešte lepší. Kam oko dovidí, žiadny mráčik na oblohe nie je. Očakávania a optimizmus sú také veľké, že na to upozornila aj nemecká centrálna banka v správe o stabilite finančného systému. Varuje, že súčasné pozitívne prostredie môže viesť k nižšej ostražitosti investorov a podceneniu rizík.

Na z

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.