Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.10.2021, 00:00

JOZEF MIHÁL: Prečo sa zvyšujú dôchodky a dávky len o pár centov?

Vláda má dve či tri možnosti.

JOZEF MIHÁL: Prečo sa zvyšujú dôchodky a dávky len o pár centov?
Zdroj: HN

Ceny stavebných materiálov či energií rastú ako šialené. Rastú ceny potravín, služieb, čoskoro zdražie všetko. Aktuálne je medziročná inflácia na úrovni päť percent a očakáva sa, že bude ešte vyššia.

Naproti tomu sa od januára 2022 zvyšujú prídavky na deti len o 38 centov. Nielen prídavky, ale i daňový bonus na deti a rodičovské príspevky sa zvyšujú len o 1,5 percenta. Dôchodky sa zvyšujú len o 1,3 percenta. Napríklad dôchodok vo výške 500 eur narastie o 6,50 eura.

Môže za to mechanizmus valorizácie, nastavený v príslušných zákonoch. Dávky na deti sa zvyšujú o medziročnú mieru inflácie, zistenú k 31. marcu 2021. Dôchodky sa zvyšujú o tzv. dôchodcovskú infláciu, nameranú k 30. júnu 2021.

Za normálnych okolností je medziročný rast cien na Slovensku relatívne stabilný, na úrovni 1 – 2 % ročne. A je jedno, či hovoríme o inflácií na jar, v lete alebo v zime. Rok 2021 je však v mnohom výnimočný a asi si nemusíme vysvetľovať dôvody. Pokiaľ pracujete a viete si u zamestnávateľa dojednať vyššiu mzdu – s argumentom, že všetko je drahšie – a tým skôr, že vaša profesia patrí medzi hľadané, môže vám to byť tak trochu jedno. No ak dôchodok či dávky na deti tvoria významnú časť príjmov vášho rodinného rozpočtu, jedno vám to nebude. Nedá sa len tak „prísť za štátom“ a požiadať ho o vyššie dávky, veď zdražel plyn. Ste odkázaní na to, čo vám dáva štát.

Vláda má dve či tri možnosti. Po prvé, systémovo zmeniť zákony a naviazať rast dávok a dôchodkov prinajhoršom na rast cien zistený koncom septembra či októbra. Štatistici tieto čísla vedia dodať s dvojtýždňovým omeškaním. Rast dávok a dôchodkov by tak lepšie korešpondoval s aktuálnou situáciou. Po druhé, v rámci kompetencií vlády počas mimoriadnej situácie, nariadením vlády zvýšiť príslušné dávky. Po tretie, kompenzovať rast cien mimoriadnymi dávkami. To sa sčasti aj stalo, viď mimoriadne zvýšenie prídavku na niektoré deti na 100 eur za september. A každoročne sa dôchodcom vypláca mimoriadna štátna sociálna dávka, trinásty dôchodok.

Vrátim sa však na záver k vám pracujúcim, ktorým môže byť jedno, ako sa zvyšujú dávky. Aj nezdaniteľná časť na daňovníka – zrejme najdôležitejší prvok daňových úľav v našom systéme – sa medziročne zvyšuje tak, ako dávky na deti, len o 1,5 percenta. Takže ak vám aj zamestnávateľ pekne zvýšil mzdu, budete z nej platiť vyššie dane, ako by ste spravodlivo mali. Ak by nezdaniteľná časť narástla o päť percent, ušetrili by ste na dani 30 eur ročne. No neušetríte, dáte ich štátu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.