Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.10.2021, 00:00

Na svete je spoločné riešenie daní

Krajiny OECD dosiahli dohodu o zabránení erózii základu dane a presúvaní zisku.

Na svete je spoločné riešenie daní
Zdroj: TASR/Ingrid Brocková

Ostatné dni priniesli výbornú správu pre multilateralizmus: OECD doviedla rokovania o zdaňovaní digitálnej ekonomiky do úspešného konca. Globálne výzvy súčasnosti, akými sú klimatická zmena, digitálna transformácia, narastanie nerovností a ďalšie, si totiž vyžadujú medzinárodnú spoluprácu a multilaterálny prístup.

Dohoda sa nerodila ľahko.
OECD po niekoľkých rokoch vyjednávaní 8. októbra 2021 dosiahla významný pokrok v procese Inkluzívneho rámca OECD/G20 o zabránení erózii základu dane a presúvaní zisku. Za týmto komplikovaným názvom sa skrýva medzinárodná dohoda o rozumnej spodnej hranici dane z príjmu právnických osôb.

Návrh dohody, ktorá má dve časti, doplnený o detailný plán implementácie oboch pilierov, podporilo 136 zo 140 členov. Spoločne ju tak podporujú krajiny tvoriace viac ako 90 percent svetového hospodárstva. Podľa prepočtov OECD prvá časť dohody umožní dodatočný výber daní v sume 150 miliárd dolárov ročne a druhá by mala priniesť ďalších 125 miliárd dolárov ročne. Minimálna efektívna sadzba dane sa ustálila na 15 percent.

Dosiahnutie plného konsenzu všetkých členov Inkluzívneho rámca bolo nereálne. Dohodu nepodporili Keňa, Nigéria, Pakistan a Srí Lanka, ktoré apelovali na väčšiu mieru solidarity voči rozvojovému svetu. Podľa viacerých členských krajín bude výzvou splnenie ambiciózneho časového rámca implementácie. Návrh prvej časti dohody bude pripravovaný v nadchádzajúcich mesiacoch. OECD zároveň prisľúbila vypracovanie modelovej národnej legislatívy pre druhú časť dohody do konca novembra tohto roka.

Praktickým výsledkom dohody bude nastavenie racionálnej dolnej hranice dane (15 percent) pre firmy s príjmami nad 750 miliónov eur. Cieľom ďalšej časti dohody je vytvoriť dodatočné právo na zdanenie, ktoré sa bude vzťahovať na najväčšie a najziskovejšie firmy profitujúce z globalizácie. Tie sú definované ako podniky s globálnymi tržbami nad 20 miliárd eur a so ziskovosťou nad 10 percent, pričom štvrtina zisku nad hranicu 10 percent bude prerozdelená medzi jurisdikcie. Dobrou správou je, že unilaterálne opatrenia zavedené niektorými krajinami ukončia vykonávania národných daní z digitálnych služieb a iných podobných opatrení. Spoločné vyhlásenie členov Inkluzívneho rámca bude prerokované na samite hláv štátov G20 31. októbra 2021. Verme, že tento krok je prísľubom multilaterálnych riešení aj v iných sektorových politikách. Kvalifikované spoločné riešenia si pýta i nadchádzajúce zasadnutie klimatického samitu COP26 v Glasgowe.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.