Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.11.2021, 00:00

Banky sa musia zmeniť, tradičné bankovníctvo sa končí

Čo musia urobiť finančné domy na udržanie klienta?

Banky sa musia zmeniť, tradičné bankovníctvo sa končí
Zdroj: Dreamstime

Konkurenciou v bankovom sektore už nie sú samotné banky. Konkurujú im veľké technologické firmy, ktoré svojimi možnosťami a inovatívnym prístupom vytvárajú priestor pre bankového klienta. Čo musia banky urobiť, aby si udržali klienta? Ako bude vyzerať bankovníctvo 21. storočia?

Hlavnou funkciou finančného trhu, ktorého súčasťou sú banky, poisťovne a iní finanční sprostredkovatelia, je zhodnotenie dočasne voľných finančných prostriedkov. Tie sú pomocou finančných produktov presúvané od tých, ktorí majú prebytok peňazí, k tým, ktorí ich majú nedostatok a dokážu takto získané finančné prostriedky efektívne investovať. Fungujúci finančný systém významne prispieva k rastu ekonomiky. Investori si užívajú úroky plynúce z ich dočasne voľných finančných prostriedkov, financujú projekty, ktoré prinášajú nové technológie a pokrok. Ekonomika profituje nielen z kontribúcie finančného sektora na HDP, ale aj z rastu samotnej ekonomiky v podobe nárastu ekonomickej aktivity.

Cenou peňazí je rovnovážna, trhom určovaná úroková miera. Dopyt a ponuku po peniazoch určuje množstvo faktorov. Výsledkom týchto faktorov sú aktuálne nízke úrokové sadzby, ktoré znižujú mieru sporivosti a,

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.