Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.11.2021, 00:00

Ešte nevolajme deti domov!

Ešte nevolajme deti domov!
Zdroj: Peter Mayer

Odchádzajú moji rovesníci, aj ja pôjdem za známymi do Švédska, hovorí mi pán po šesťdesiatke v taxíku na letisko v Skopje. Nepritakám mu, že aj u nás odchádzajú, zatiaľ skôr mladší, načo zvyšovať beznádej.

Bez diskusie, pánboh zaplať za 17. november, ale za tridsať rokov sme asi nikdy jasnejšie nevideli, ako sa nevieme spravovať a spolunažívať. To je aj jeden z dôvodov, prečo ľudia odchádzajú. Ako nám pekne pripomenuli Alojz Hlina, Juraj Hipš a Ábel Ravász inštaláciou sto štyridsiatich kufrov v centre Bratislavy. S odkazom Zavolajme naše deti domov!

Odchod mladých podľa štúdie Medzinárodného menového fondu z roku 2016 zhoršuje demografické trendy, znižuje veľkosť pracovnej sily, produktivitu práce a príjmy, zvyšuje sociálne výdavky verejného rozpočtu a spomaľuje hospodársky rast a konvergenciu. Prípadný pozitívny efekt na ekonomiku iných štátov Európskej únie znižuje fakt, že mnoho vysokoškolsky vzdelaných Slovákov pracuje v zahraničí v nízkokvalifikovaných profesiách.

Emigráciu vyvoláva rozdielna úroveň príjmov, kvality inštitúcií a možností uplatnenia na trhu práce. Kvalifikovaná pracovná sila emigruje aj pre nespokojnosť s korupciou, možnosťou ovplyvňovať verejné veci, so skladaním účtov vlády, s dodržiavaním zásad právneho štátu a efektívnosťou vlády. Zároveň sa tieto efekty posilňujú – čím viac emigrácie, tým menší tlak na zmenu k lepšiemu.

Zo Slovenska emigrovalo v rokoch 2000 až 2015 až 300-tisíc obyvateľov, pričom väčšina mala menej ako 30 rokov. Z absolventov vysokých škôl odišiel do zahraničia približne každý desiaty, najčastejšie absolventi lekárskych a technických fakúlt. Najvyššia miera odchodu do zahraničia v rokoch 2005 až 2015 bola v okresoch na severovýchode Slovenska: 6,5 percenta v okrese Snina, 6,3 percenta v okrese Humenné a 5,8 percenta v okrese Medzilaborce (Inštitút finančnej politiky, 2017).

Takmer pätina vysokoškolských študentov študuje v zahraničí a len traja z desiatich sa plánujú vrátiť. Kvôli rodinnému zázemiu. Podľa rôznych výskumov chce do zahraničia odísť 27 až 50 percent domácich absolventov.

Riešenie je podľa MMF v posilňovaní inštitúcií, lepších hospodárskych politikách a lepšom využívaní pracovnej sily. Lenže politiky tvoria plagiátori a podvodníci a inštitúcie budované na štyri roky im v tom (až na pár výnimiek) verne slúžia.

Dnes, hlavne z východu Slovenska, odchádzajú študenti aj kvalifikovaní a nekvalifikovaní robotníci. Na ich návrat nebudú stačiť marketingové hody. My musíme urobiť zmeny v správe Slovenska, tvorbe politík a vo využívaní priemyselnej politiky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.