Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.12.2021, 00:00

Dosiahli rastové akcie dno?

Strach na trh priniesla panika ohľadom nového variantu koronavírusu omikron, ktorého sa zľakol celý svet.

Investor, akcie, burza
Zdroj: Reuters

Rastové akcie po prudkom páde minulý týždeň opäť rastú a pravdepodobne našli svoje dno. Akciový index Russel 2000, ktorý obsahuje hlavne malé spoločnosti zaznamenal korekciu od svojho vrcholu v hodnote viac ako 12 percent. Viaceré firmy za niekoľko dní stratili polovicu svojej hodnoty a analytici sa obávali, že malé spoločnosti začnú sťahovať zo sebou celý trh do medvedieho trendu.

Toto sa však zatiaľ nekoná a akcie po volatilných obchodných seansách získali podporu. Nervozitu vidieť aj na indexe VIX, ktorý opäť prerazil úroveň 30 bodov. Strach na trh priniesla panika ohľadom nového variantu koronavírusu omikron, ktorého sa zľakol celý svet. Viaceré krajiny rýchlo začali rušiť svoje spojenia s jeho pravdepodobným epicentrom. Tento krok mnohí odborníci kritizovali ako neúčinný a zbytočný.

Spôsobil neistotu investorov a tí reagovali výpredajmi na trhoch. Olej do ohňa prilial aj predseda Fed, ktorý prestal hovoriť o dočasne rastúcej a už spomínal len infláciu. Okrem toho sa zrejme nakúpy aktív ukončia rýchlejšie, ako pôvodne plánoval, keďže chce zastaviť jej ďalší rast.

Je nutné dodať, že po ukončení nákupov aktív príde zvyšovanie hlavnej úrokovej sadzby. Viacerí analytici sa však domnievajú, že kroky Fed prichádzajú neskoro. Ja si myslím, že okrem monetárnych opatrení treba odstrániť všetky prekážky, ktoré narúšajú podnikateľské aktivity a vyriešiť stúpajúce ceny energií.

Adam Hrdlička, analytik CAPITAL MARKETS

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.