Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2018, 00:00

Francúzsko štartuje kľúčové reformy

Francúzsko štartuje kľúčové reformy
Zdroj: Reuters

Niekoľko mesiacov trvajúce reformné opatrenia francúzskej vlády majú priniesť oživenie hospodárskej činnosti, vytvoriť nové obchodné príležitosti a upevniť pozíciu Francúzska v Európskej únii. Tento široký plán reforiem stojí na štyroch pilieroch.

Cieľom prvého je uvoľnenie tvorivých síl nášho hospodárstva zvýšením flexibility zákonníka práce. Znamená to viac vyjednávacej sily pre spoločnosti, zjednodušenie sociálneho dialógu, ale s ochranou a lepšou predvídateľnosťou pracovnoprávnych vzťahov, a napokon aj uľahčenie reštrukturalizácie veľkých podnikov. Táto reforma, prijatá v rámci právnych predpisov, spočíva v 36 konkrétnych a operačných opatreniach. Formou zjednodušeného dialógu umožní podnikom a ich zamestnancom viac rozhodovať o opatreniach, ktoré sa ich týkajú, pričom sa takto sami podieľajú na vytváraní sociálnych predpisov.

Intenzívne investície
Prvý reformný pilier sprevádzajú opatrenia na zvýšenie konkurencieschopnosti Francúzska: postupné zníženie daní z príjmov právnických osôb do roku 2022 na 25 percent, trvalé zníženie sociálnych odvodov pre zamestnávateľov, zníženie daní z najvyšších príjmov a napokon oslobodenie od sociálnych odvodov za nadčasy. Vláda tiež plánuje vyššiu podporu za znášanie rizika, a to zavedením jednotnej sadzby dane z kapitálových príjmov a zjednodušením regulačného rámca a podnikateľského pr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.