Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.01.2018, 00:00

Sotákove dotácie sú dobrá vec. Nie sú však Sotákove

Priemysel podporu víta, sektor je však neúmerne zaťažovaný.

	
Vladimír Soták
Zdroj: Peter Mayer

Štát zadotuje elektrinu Sotákovi či U.S. Steelu, tvrdí pondelková titulka Hospodárskych novín. Informácia zásadná už len svojím palcovým titulkom a provokatívna zároveň. Budí totiž dojem, že v tejto krajine sa politické zmeny dejú na akúsi objednávku priemyselných lídrov.

Pravda je však v tomto prípade „trošku“ nudnejšia. Dotovať nebude štát, ale Európska komisia, nazvime ju Bruselom. A, vlastne, nejde o dotáciu, ale úľavu, čo je celkom iná forma podpory ako údajných 80 až sto miliónov v hotovosti. A napokon, týkať sa má dvesto priemyselných spoločností na Slovensku a nielen spomínaných veľkých hráčov na čele so Železiarňami Podbrezová a U.S. Steelom.

Odhliadnuc od troch z troch, jemne povedané, nepresností ide v princípe o dobrú správu pre priemysel, ktorý historicky trpí (nielen) jednými z najvyšších sadzieb a poplatkov za (nielen) elektrinu, ale aj ďalším vysokým zaťažením v podobe odvodov, vysokých daňových povinností a najnovšie pracovných príplatkov.

A hoci Vladimír So

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.