Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.01.2018, 00:00

Jozef Mihál: Znížia sa živnostníkom odvody?

Živnostníci s nízkym čistým príjmom však musia platiť poistné zo základu daného ako 50 percent priemernej mzdy

Jozef Mihál: Znížia sa živnostníkom odvody?
Zdroj: TASR

Takzvané minimálne odvody živnostníkov sú veľmi vysoké. Živnostník, ktorý má zo živnosti hrubý príjem ledva dosahujúci sumu minimálnej mzdy, musí do Sociálnej a zdravotnej poisťovne platiť najmenej 215 eur mesačne. Pre toho, kto má príjem 1 500 až dvetisíc eur mesačne, to nie je nič. Ale pre drobného živnostníka v Bardejove je to likvidačné.

V roku 2018 bude priemerná mzda odhadom tisíc eur mesačne. Na zápočet roka 2018 do minimálneho dôchodku tak bude stačiť vymeriavací základ necelých 250 eur mesačne. Živnostníci však musia platiť zo základu najmenej 456 eur.

Ak neviete, ako funguje minimálny dôchodok: Príslušný rok sa vám započíta do nároku na minimálny dôchodok, ak váš vymeriavací základ dosiahne aspoň 24,1 percenta priemernej mzdy zistenej za daný rok. Pri súčasnom nastavení dôchodkov z prvého piliera dostanete rovnaký dôchodok, či je váš vymeriavací základ 24,1 percenta priemernej mzdy alebo je 60 percent priemernej mzdy. Až pri vymeriavacom základe okolo 70 percent a viac je suma starobného dôchodku vyššia ako minimálny dôchodok.

Príklad: Rovnaký dôchodok ako živnostník platiaci odvody 215 eur mesačne bude mať konateľ v spoločnosti s ručením obmedzeným, ktorý si vypláca odmenu 250 eur mesačne, z ktorej sú odvody len 120 eur mesačne. Alebo dohodár s odmenou 250 eur mesačne, z ktorej spolu so zamestnávateľom platia rovnako len 120 eur mesačne.

Živnostníci s nízkym čistým príjmom však musia platiť poistné zo základu daného ako 50 percent priemernej mzdy. Nikoho nezaujíma, že čistý príjem živnostníka je možno 200 – 300 eur mesačne, nikoho nezaujíma, že mnohí majú živnosť popri zamestnaní, v ktorom si už odvody platia. Ich dôchodok však bude rovnaký, aj keby platili o polovicu menej. Inými slovami, ak by platili o polovicu menej, dôchodok budú mať rovnaký.

Dobre situovaní živnostníci či skôr ľudia v takzvaných slobodných povolaniach s príjmami okolo 1 500 až dvetisíc eur mesačne, sa pri daňovom priznaní za rok 2017 potešia. Využijú nové paušálne výdavky, ktoré sú už 60 percent z príjmu. A pozor. Živnostník s mesačným brutto príjmom 1 700 eur, ktorý si uplatní paušálneko výdavky, bude platiť takzvané minimálne odvody rovnako ako drobný živnostník z Michaloviec s hrubým príjmom 500 eur mesačne.

Nie je to správne ani spravodlivé. Preto navrhujeme zníženie minimálnych odvodov živnostníkov na 30 percent priemernej mzdy. Žiadať od živnostníka s hrubým príjmom 500 eur mesačne 215 eur na odvodoch, je proti zdravému rozumu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.