Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.02.2018, 00:00

Vesmírny biznis dostal nové výzvy

Falcon i ďalšie rakety môžu byť vypustené zo zariadení NASA, ale obsahujú vlastnú techniku,

Firmy môžu zarábať na umiestňovaní lukratívnych satelitov i na ťažbe vzácnych nerastov z meteoritov.
Zdroj: Reuters

Úspešné spustenie vesmírneho projektu SpaceX Falcon Heavy podnikateľa Elona Muska znamená značný obrat v prístupe ľudstva k prieskumu vesmíru. Je to prvýkrát odvtedy, ako Spojené štáty a Sovietsky zväz začali svoje preteky na obežnej dráhe, keď najsilnejšia raketa bola navrhnutá a postavená súkromnou spoločnosťou.

Je to znak toho, čo čoraz viac vyzerá ako veľký posun v ľudskej vesmírnej činnosti. Až donedávna boli takéto rakety predovšetkým vládnou činnosťou. Rakety Saturnu Five, ktoré vzali Neila Armstronga a jeho kolegov na mesiac, boli vyrobené jedným z najväčších a najdrahších vládnych projektov všetkých čias.

Prvé firmy už v 80. rokoch

Súkromné spoločnosti už dlho vidia potenciálne obchodné príležitosti vo vesmíre. Komerčné preteky sa začali v 80. rokoch minulého storočia francúzskou firmou Arianespace, ale pred desiatimi rokmi mali korporácie, najmä v Spojených štátoch, väčšiu pravdepodobnosť, že budú používať americké alebo ruské vládne rakety, aby dostali svoje užitočné zaťaženie do vesmíru, než naopak.

Dôsledky zmeny sú obrovské. Skutočne sa zdá pravdepodobné, že ak ľudia nakoniec dosiahnu Mars, môže to byť pod vlajkou súkromného podniku.

Ciele elektromobilového magnáta Elona Muska sú reálne. Štart Falcon Heavy s nezameniteľným červeným elektrickým roadsterom Tesla, ktorý smeroval k susednej planéte za zvuku piesne Davida Bowieho „Život na Marse“ je šikovný marketingový trik – ale aj nezameniteľný prejav ambícií.

Kým kedysi sa súkromné spoločnosti v prvom rade spoliehali na existujúcu vládnu technológiu, teraz to skúšajú samy od seba. Falcon i ďalšie rakety môžu byť vypustené zo zariadení NASA, ale obsahujú vlastnú techniku, vrátane opätovne použiteľných dielov. Tie sa buď vrátia vďaka kontrolovanému pristátiu, alebo sú vyzdvihnuté dronmi vo vzduchu.

Zlyhanie pre Falcon Heavy by bolo veľkou prekážkou pre SpaceX, ale stále by otvorilo príležitosti pre ďalších konkurentov. Zakladateľ spoločnosti Amazon Jeff Bezos má svoju vlastnú súkromnú vesmírnu spoločnosť Blue Origin s prototypom opakovane použiteľnej rakety New Glenn – ďalšou veľkou inováciou.

Vlády sú stále hlavní hráči

Vlády, samozrejme,

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.