Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.02.2018, 23:42

Olympijský súzvuk Kóreí pominie

Apely Pchjongjangu mladí v Soule ignorujú, pomoc na severe posielať nechcú.

Konzervatívni Juhokórejčania pália v Soule severokórejskú vlajku na protest proti bližšej spolupráci so severným susedom.
Zdroj: Reuters

Žena zo Severnej Kórey kopíruje štandardnú ideovú líniu. „Všetci Kórejčania po celom svete snívajú a pracujú na zjednotení,“ povedala mi, keď sme sa rozprávali v Pchjongjangu pred troma rokmi. „Skutočne nerád vám to hovorím,“ opatrne som odpovedal, „ale strávil som nejaký čas v dedine tam dole.“ Požičiaval som si eufemizmus, ktorí severania používajú pre Južnú Kóreu. „Mladí ľudia z veľkej časti stratili záujem o zjednotenie. Obe Kórey vidia ako dve oddelené krajiny a nemyslia si, že je potrebné sa k zjednoteniu vrátiť.“


Myslím, že to bolo prvýkrát, čo počula takýto názor. Stŕpla a zmenila tému.


Mladí uvažujú inak
Dlhotrvajúci efekt zimných olympijských hier prinesie túto správu domov jej krajanom na severe, ale aj na juhokórejskú stranu. Kúzlo hier na juhu už nebude fungovať; mladší Juhokórejčania sa toľko nestarajú o zjednotenie.


Pchjongjang dlho apeloval na „južanov“, že je potrebné spojiť „etnickú komunitu“ oboch Kóreí, a tiež sa snažil podkopať úsilie konzervatívnych Juhokórejčanov, ktorí podporujú alianciu medzi svojou krajinou a Spojenými štátmi americkými. Tiež je to z ich strany spôsob, ako povedať: „Pozrite sa, chceme s vami spolupracovať, naši južní bratia a sestry, ale Američania stoja na ceste.“


Nedávne výzvy na podporu ducha spolupráce medzi diktátorským režimom a vládou juhokórejského prezidenta Mun Čä-ina priniesli niekoľko gest smerom k olympiáde. Ide napríklad o jednotný hokejový tím, spoločné lyžiarske tréningy v severokórejskom stredisku Masikryong či exhibícia v taekwonde na severe.


Prezident stráca podporu
Poďme sa pozrieť na to, ako sa Munove aktivity prejavili na jeho politickej podpore. V polovici januára jeho dôveryhodnosť klesla na 67 percent, oznámila to spoločnosť Gallup Korea s tým, že koncom januára padla na 64 percent, pričom začiatkom roka to bolo až 73 percent. Prieskumníci zistili, že pokles popularity sa najvýraznejšie prejavil u mladých a najväčší odpor vyvolalo vytvorenie spoločného olympijského tímu.


Takýto pokles popularity nie je, samozrejme, katastrofa. Navyše, niektoré názory prezidenta Muna zo strany verejnosti sú taktiež ovplyvnené výraznými snahami dostať pod štátnu kontrolu obcho

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.