Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.02.2018, 00:00

Jozef Mihál: Dostanete trinásty plat?

Špirála politického marketingu sa znova zavrtela a výsledkom sú daňovo-odvodovo zvýhodnené trináste a štrnáste platy.

Jozef Mihál: Dostanete trinásty plat?
Zdroj: Peter Mayer

Spomeniete si ešte na takzvanú zamestnaneckú prémiu? Tú zaviedla prvá vláda Roberta Fica a v roku 2009 to pre nízkopríjmového zamestnanca znamenalo jednorazové zlepšenie čistého príjmu vo výške 180 eur. Medzičasom sa mzdy zvýšili a zamestnanecká prémia potichu „zakapala“. V roku 2015 priniesol politický marketing druhej Ficovej vlády odvodovú odpočítateľnú položku. Tú tretia Ficova vláda od roku 2018 pre zamestnávateľov zrušila a pre zamestnancov „zakape“ približne o dva roky.

Ďalší chaos
Namiesto zníženia daní a odvodov, namiesto vyčistenia systému od rozličných výnimiek zavedených za posledné roky, tretia Ficova vláda zavádza ďalší chaos, ktorý málokomu pomôže.

Trinásty plat bude oslobodený od dane a odvodov len u zamestnanca, ktorý je v pracovnom pomere u zamestnávateľa najmenej dva roky. Oslobodenie sa však v roku 2018 týka len zdravotných odvodov, a to len do sumy platu 500 eur. Pritom trinásty plat musí byť vyplatený vo výplate za mesiac máj, a to najmenej vo výške priemerného mesačného zárobku. Ten sa v roku 2018 pohybuje už okolo tisíc eur. Kto zo zamestnávateľov bude vo výplatách za mesiac máj 2018 schopný vyplatiť zamestnancom o jeden priemerný mesačný zárobok navyše?


Špecialitka bez diskusie
Pri štrnástom plate sa oslobodenie od dane a odvodov bude týkať len zamestnanca, ktorý je v pracovnom pomere u zamestnávateľa najmenej štyri roky. Oslobodenie pri štrnástych platoch je v roku 2018 len pri dani z príjmov zamestnanca a pri zdravotných odvodoch a znova len do sumy platu 500 eur. Aj štrnásty plat musí byť vyplatený najmenej vo výške priemerného mesačného zárobku, a to vo výplate za mesiac november. Podmienkou oslobodenia pri štrnástych platoch je navyše to, že zamestnancom musia byť vo výplate za máj vyplatené trináste platy. Takže tie nemôžete vynechať.

Jednoduché... Ak už sa zaviedla takáto špecialitka, očakával som možnosť diskusie k tejto novinke. Pre verejnosť, v tripartite, na pôde parlamentu. To sa nestalo, návrh bol v parlamente predložený a schválený doslova z večera na ráno. Preto sa spolu s Mirom Beblavým snažíme otvoriť diskusiu k trinástym a štrnástym platom formou poslaneckého návrhu, ktorý predkladáme na marcovú schôdzu. Ešte sa dá niečo zachrániť a trináste a štrnáste platy nastaviť tak, aby z nich malo úžitok čo najviac ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.