Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.03.2018, 00:00

Februárová búrka na trhoch šokovala svet investorov

Investori sa popálili na produktoch, ktoré zarábajú na nízkej volatilite akciových trhov.

Februárová búrka na trhoch šokovala svet investorov
Zdroj: Reuters

Po januárovom silnom raste akciových trhov sa nejaké tie poklesy priam žiadali, realita však predbehla akékoľvek očakávania. Akciové indexy v priebehu pár dní padli aj o 10 percent. Hlavným spúšťačom boli ešte januárové udalosti. Počas celého januára výnosy z dlhopisov rástli. Vyššie úrokové sadzby sú pre akcie negatívne, a to hneď z dvoch dôvodov.

Po prvé, vyššie úroky sa postupne pretavia do vyšších nákladov na dlh pre firmy, a teda menších ziskov pre akcionárov. A keďže sa firmy v posledných rokoch intenzívne venovali skupovaniu vlastných akcií a emitovaniu nového dlhu, výška korporátneho dlhu slušne narástla. Po druhé, vyššie výnosy na bezrizikových štátnych papieroch znamenajú, že investori budú vyšší výnos požadovať aj za akcie.


A to znamená opäť tlak na pokles cien akcií. Za janu

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.