Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.03.2018, 20:30

Platové dobiehanie nemôže byť iba o robotníkoch

Ohodnotenie práce expertov zaostáva viac ako mzdy v priemysle.

Platové dobiehanie nemôže byť iba o robotníkoch
Zdroj: Archív HN

V súčasnosti čoraz častejšie počúvame, že Slovensko má jedinečnú príležitosť rýchlejšie dobiehať platovú úroveň západných krajín. Na trhu totiž chýbajú ľudia, a tak mnohí vravia: kedy, ak nie teraz, by mali mzdy rásť rýchlejšie?

Paradoxne, celá diskusia sa do značnej miery zužuje iba na manuálne pozície v priemysle. Už roky sa sťažujeme, že Slovensko je „montážnou dielňou Európy“, a hovoríme o budovaní znalostnej ekonomiky, v ktorej by mala byť ekonomická budúcnosť krajiny. No referenčnou hodnotou pri dobiehaní Západu sa stáva práve plat montážneho pracovníka za pásom, dnes pekne nazývaného operátor výroby. Na tých, na ktorých by oná znalostná ekonomika mala stáť, sa zabúda. Pritom práve tí zarábajú u nás v porovnaní so západnými krajinami oveľa menej než montážni pracovníci.

Keď aj polovica je fajn výsledok
Ak sa v š

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.