Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.04.2018, 00:00

Spoločne za „Priateľský štát“

Z pozície predsedu vlády vnímam vyslovenie dôvery vláde ako míľnik, ktorým sme ukončili politickú krízu a dali priestor pokojnému a konštruktívnemu riešeniu v podobe novej zostavy na pôdoryse existujúcej vládnej koalície.

Spoločne za „Priateľský štát“
Zdroj: Reuters

Uplynulé týždne ukázali silu slovenskej demokracie a štátnosti. Za celých 25 rokov budovania štátu sme dokázali krízové situácie riešiť v medziach ústavnosti a som veľmi rád, že sme sa tejto tradícii nespreneverili ani počas vypätých marcových udalostí. Ukázali sme, že Slovensko je fungujúcou demokraciou, ktorá aj v krízových chvíľach rešpektuje ústavnú deľbu moci a uprednostňuje zodpovednosť pred skratkovitými riešeniami. Z pozície predsedu vlády vnímam vyslovenie dôvery vláde ako míľnik, ktorým sme ukončili politickú krízu a dali priestor pokojnému a konštruktívnemu riešeniu v podobe novej zostavy na pôdoryse existujúcej vládnej koalície. Táto koalícia získala mandát od ľudí v slobodných demokratických voľbách a ich vôľu je povinná rešpektovať. 

Bol by som veľmi rád, keby sme sa od tohto míľnika mohli pozerať do budúcnosti, a nie do minulosti. Je pred nami množstvo práce a moja vláda je pripravená od prvého dňa pracovať na plný výkon. Základnou úlohou ostáva povinnosť urobiť maximum pre vyšetrenie vraždy mladého novinára a jeho priateľky. Len chytenie a potrestanie páchateľov zamedzí riziku, že tento čin zostane akousi morálnou škvrnou na tvári spoločnosti, ktorá môže byť kedykoľvek zneužívaná v politickom zápase.

V súvislosti so samotným výkonom vlády chcem zdôrazniť, že medzi prioritné úlohy patrí povinnosť dokončiť projekty, ktoré rozbehla predcházajúca vláda. 


Naše dlhodobé ciele rámcuje programové vyhlásenie, v ktorom sme úplne logicky v čo najväčšej možnej miere nadviazali na plány predošlého kabinetu. Priority troch vládnych strán, napriek personálnym zmenám, ostávajú rovnaké a my urobíme všetko pre ich naplnenie. 

Koaličné strany už naznačili prípravu razantných sociálnych opatrení a som presvedčený, že ak sa krajine darí, musia to pocítiť občania.

Ruka v ruke so sociálnymi opatreniami musí prísť aj zmena charakteru štátu. Cestou je jeho odbyrokratizovanie. Štát sa nesmie správať k vlastným občanom ako nepriateľ. Práve naopak, musí im mnoho činností zefektívniť, aby zbytočne neplytvali časom a energiou. Budem vyžadovať od ministrov, aby pripravili v čo najkratšom čase opatrenia, v zmysle filozofie budovania „Priateľského štátu“. Čo inak znamená – zníženie zbytočnej úradníckej šikany a nezmyselného papierovania, či behania z jedného úradného miesta na druhé.

Okrem zásadnej zmeny charakteru štátu stojí pred nami hlavná úloha týchto dní, a tou je zmeniť jeho mediálny negatívny obraz. Je mojou povinnosťou očistiť meno Slovenska v zahraničí. Slovensko je úspešným príbehom a za svoju 25-ročnú cestu si zaslúži rešpekt doma i vo svete. Som pripravený v tomto zmysle vystúpiť na medzinárodných fórach. Verím, že sa nám to spoločne podarí.
 

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.