Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.04.2018, 00:00

Štát zlyháva, tak sme vzali skríning do vlastných rúk

Absencia celoplošných preventívnych vyšetrení sťažuje boj s onkologickými chorobami.

 Elena Májeková
Zdroj: Union

Keď sme pred rokom v zdravotnej poisťovni Union rozbiehali prvú fázu skríningu onkologických ochorení, pristupovali sme k tomu s nadšením, ale aj s rešpektom.


Bolo nám jasné, že Slováci na prevenciu veľký dôraz vo svojom živote nekladú a že presvedčiť ich o tom, že k lekárovi treba ísť, aj keď nás práve nič nebolí, bude beh na dlhú trať. Ale pustili sme sa do toho s tým, že aj keď neprídu hneď všetci pozvaní a dostaví sa hoci menej ľudí, aj tak to bude mať zmysel. Lebo každý zachránený život sa počíta, aj keby sme ich mali rátať v desiatkach.


Snaha nad rámec nariadení
O to viac nás nepríjemne prekvapilo vyjadrenie pána štátneho tajomníka z Ministerstva zdravotníctva, ktorý na tlačovej konferencii k národnému skríningu povedal, že štát ho v najbližších rokoch nedokáže zorganizovať a jedným dychom dodal, že to, čo sme zorganizovali my, nebol skríning vo svojej podstate.


Nielenže teda avizoval, že štát lekárom, pacient

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.