Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.04.2018, 00:00

Prečo chceme používať Facebook

Sociálna sieť vytvára naše online ja namiesto nás.

 Mark Zuckerberg
Zdroj: Reuters

Marka Zuckerberga trápi Kongres kvôli tomu, lebo nedokázal ochrániť osobné údaje používateľov Facebooku a nezabránil Rusku využiť sociálnu sieť na ovplyvnenie prezidentských volieb v roku 2016.

Problémy Facebooku so súkromím sú iba nedávne, ale používatelia vedeli o jeho ďalších nedostatkoch už roky. To, že z Facebooku môžeme byť nešťastní, nie je novinka. Štúdie preukázali, že negatívne ovplyvňuje našu duševnú pohodu. Minulý rok vlani spoločnosť vykonala vlastný výskum a do veľkej miery súhlasí. „Urobilo na mňa dojem, ako konzistentne odkryla odborná literatúra negatívne prepojenia,“ povedal riaditeľ Laboratória emócií a sebakontroly na Michiganskej univerzite Ethan Cross, ktorého často citovaný výskum z roku 2013 zistil, že používanie Facebooku predpovedá pokles duševnej pohody používateľa.


Prečo ho teda stále používame? A čo k tomu môžu povedať odborníci, ktorí skúmajú naše správanie na Facebooku?


Pár menej očividných dôvodov...


Pretože nám umožňuje stať sa lepšími verziami samých seba
Sherry Turklová z MIT vo svojom bestselleri Reclaimig Conversation: The Power of Talk in a Digital Age (Návrat konverzácie: Sila rozhovoru v digitálnom veku) uvádza, že Facebook často používame, aby „odrážal osobu, ktorou chceme byť, naše ambiciózne ja“.


Niektorí výskumníci sa domnievajú, že styky s týmto lepším ja nám môžu prospievať. „Áno, na Facebooku filtrujeme a všeličo zamlčiavame,“ tvrdí profesorka Catalina Toma z Univerzity Wisconsin-Madison. „Ale tiež hovoríme pravdu. Nemôžeme povedať, že sme sa zasnúbili, ak sme sa nezasnúbili“. Jej výskum ukázal, že keď ľudia strávia päť minút prezeraním svojho facebookového profilu, zvyšuje im to pocity sebaúcty. Nepoškvrnený facebookový obraz našej minulosti nám pripomína, čo je v našich životoch dobré.


Vymyslieť si lepšiu verziu samých seba má však aj tienisté stránky. Turklová je presvedčená, že Facebook podporuje čosi, čo sociológ David Riesman nazýva „život riadený iným“, v ktorom človek hodnotí svoju cenu podľa toho, čo si myslia iní. „Pestujeme si také online ja, ako chceme, aby nás videli ost

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.