Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.04.2018, 00:00

Ako vyčistiť európsky vzduch a autá

Ako to vidím ja. Brusel by mal vybudovať novú dopravnú stratégiu na troch kľúčových pilieroch.

Za posledných desať rokov sa emisie skleníkových plynov v Európskej únii znížili naprieč všetkými sektormi ekonomiky – všetkými okrem dopravy, kde sme zaznamenali 20-percentný nárast. Keďže EÚ sa zaviazala k ďalšiemu výraznému zníženiu emisií pristúpením k Parížskemu dohovoru, stáva sa doprava kľúčovou prekážkou dekarbonizácie a potreba agresívnejších reforiem tohto sektora narastá.


Zvláštny dôraz by mal byť kladený na dekarbonizáciu cestnej dopravy, keďže zodpovedá za viac ako 70 percent celkových emisií v doprave. Dekarbonizácia cestnej premávky bude taktiež rozhodujúcim faktorom v zlepšení kvality ovzdušia v mestách, čo predstavuje zásadnú výzvu pre zdravie Európanov. Znečistenie vzduchu spôsobuje viac ako 400-tisíc predčasných úmrtí každý rok a znečistenie z cestnej premávky je kľúčovým prispievateľom k tomuto problému.


Skromná flotila
Až doposiaľ národné opatrenia ani opatrenia Únie nedokázali dopravu vyčistiť. Dekarbonizácia tohto sektoru je vskutku náročná, keďže si vyžaduje podporu technických inovácií a nasadenie čistých vozidiel. Elektrické vozidlá dnes predstavujú iba 0,2 percenta celkovej flotily vozidiel v EÚ. Medzičasom politici musia nájsť spôsoby, ako znížiť dopyt po doprave. To si ale vyžiada zmenu každodenných ľudských návykov.


EÚ má možnosti podpori

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.