Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.04.2018, 00:00

Západ a Orbánova autokratická jar

Na rozdiel od Číny, Ruska či Egypta je Maďarsko súčasťou západného sveta.

Západ a Orbánova autokratická jar
Zdroj: Reuters

Bolo to sladká jar pre autokratov. Traja z nich: v Číne, Egypte a Rusku – sú však mimo takzvaného demokratického Západu. No štvrté Maďarsko leží na Západe a v Európskej únii. To, že Viktor Orbán, staronový líder v Budapešti, by mal zapadať do tejto spoločnosti, podčiarkuje moc tohto autoritatívneho trendu.

Najväčší z tejto skupiny Si Ťin-pching z Číny bol uznaný národným kongresom ako doživotný prezident. Nasledujúci týždeň dostal Vladimir Putin z Ruska štvrtý mandát prezidenta s vyšším počtom hlasov ako predtým.

Na začiatku apríla Abdel Fattah el-Sisi získal 97 percent hlasov a bol opätovne zvolený za prezidenta Egypta. A napokon premiér Orbán získal svoj tretí priamy mandát na vedenie Maďarska s víťazstvom, ktoré ešte viac rozdrvilo ostatné strany ako predtým.S opozíciou i bez nej

V Číne nebola žiadna opozícia. A v podstate ani v Egypte. V Rusku existovala nejaká opozícia. Ale radikálny protivník Alexej Navaľnyj bol diskvalifikovaný. No i tak by nebol vyhral, pretože bol ignorovaný zo štátom kontrolovaných médií a málo známy vo väčšine krajín.

Orbán má, naopak, právo nazývať sa demokraticky zvoleným. Boli tam skutočné strany, vľavo i vpravo. Avšak Orbánova strana Fidesz získala dvojtretinovú väčšinu, ktorá jej umožňuje pokračovať v pravidelných zmenách ústavy. Opozičným stranám sa nepodarilo obmedziť moc staronového premiéra a viacerí lídri následne rezignovali.

Napriek tomu môžeme Orbána považovať za podobného autokrata z dvoch dôvodov.
Po prvé, pripravil si pôdu pre výkon moci, ktorá má menej prekážok ako v iných demokraciách. V roku 2014 povedal, že vlády, ktoré by neboli „prozápadné, liberálne, liberálno-demokratické a možno ani demokratické“, by mohli byť najúspešnejšie a konkurencieschopnejšie. Toto úprimné objatie systémov, ktoré privilegujú úspech nad pravidlami demokratickej hry, otvára perspektívu pre budúce vlády Fidesz

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.