Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.04.2018, 00:00

Regulácie stoja peniaze. Nie všetky majú aj hodnotu

Testy spôsobilosti taxikárov ako príklad zbytočnej byrokracie.

Regulácie stoja peniaze. Nie všetky majú aj hodnotu
Zdroj: Reuters

Regulácie by nemali byť na to, aby boli. Aj regulácie by mali mať presne zadefinovanú úlohu. A malo by sa skúmať, či a s akými nákladmi ju napĺňajú. Napríklad regulácie taxikárov sú na to, aby zabezpečili, že zákazník dostane kvalitnú a bezpečnú službu. Na to slúžia v zásade dve skúšky. Skúška odbornej a psychologickej spôsobilosti. Ani jedná však netestuje to, čo by sa podľa názvu čitateľovi mohlo zdať.

Tá prvá pozostáva z písomnej a ústnej časti. Písomná časť testuje uchádzača z formálneho memorovania vedomostí a odpovedí na otázky typu: „Čo je živnosť?“, „Kedy získa fyzická osoba plnú spôsobilosť na právne úkony?“, „Čo je nekalá súťaž?“ Testujú sa vedomosti z občianskeho, pracovného, obchodného a daňového práva. Ale aj vedomosti typu „Aký hasiaci účinok majú vodné hasiace prístroje?“ alebo „Aká je maximálna povolená rýchlosť v obci na Ukrajine?“ Na ústnej časti sa môže uchádzač zúčastniť, ak z písomnej dosiahol viac ako 50 percent. Ak však dosiahol viac ako 60 percent, tak ju nemusí absolvovať. Ústna skúška znova pozostáva len z odpovedí

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.