Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.05.2018, 00:00

Robert Fico: Občan na prvom mieste!

Nikdy nebol na pomoc odkázaným vyčlenený väčší objem peňazí.

Robert Fico: Občan na prvom mieste!
Zdroj: Pavol Funtál

Rekonštrukcia vlády a moja nová politická úloha bola predmetom mnohých špekulácií a mediálnych hodnotení. Ako budeme spolupracovať s predsedom vlády, aká bude moja úloha v parlamente. Myslím, že na všetky špekulácie a domnienky sme odpovedali jasne. Ľavicová politika Smeru sa nemení a stredobodom je predovšetkým občan, o čom svedčí aj naša posledná iniciatíva spojená s novelou zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.


Z pozície predsedu poslaneckého klubu sme spoločne s poslancami a ministrom prijali riešenie, ktoré finančne pomáha ľuďom, ktorí sa ocitli v ťažkej sociálnej situácii, často nie vlastnou vinou. Chcem zdôrazniť, že nikdy nebol na pomoc odkázaným ľuďom vyčlenený väčší objem peňazí ako v poslednom období. Už v minulom roku sme výrazne zvýšili príspevok na starostlivosť v domovoch sociálnych služieb.

Dôležité je, že tieto financie boli účelovo viazané len na platy opatrovateľov, čím sa snažíme zvýšiť atraktivitu tohto povolania. V tomto roku opäť zvyšujeme, konkrétne o 120 eur, aj opatrovateľský príspevok určený pre ľudí, ktorí sa starajú o svojich príbuzných.


Opateru príbuzných osobne považujem za oveľa komfortnejšiu, pretože sa deje doma a sú tam tesné emocionálne a ľudské väzby. Mal som možnosť rokovať s predstaviteľmi týchto organizácií a musím vysloviť svoj rešpekt k ich mentálnej sile prekonávať prekážky osudu. Našou jednoznačnou politickou ambíciou je dosiahnuť, aby opatrovateľský príspevok do roku 2020 dosiahol úroveň čistej minimálnej mzdy, čo už v tom čase môže byť vysoko nad úrovňou 400 eur. Takýmito krokmi v nasledujúcom období bude naša strana odpovedať na všetky pravicové koncepty o spravovaní štátu z dielne Sulíka a jemu podobných.


V súvislosti s novelou sa teším, že z nej vypadnú aj rôzne obmedzenia príspevkov, napríklad v prípade pracujúcich ťažko postihnutých občanov. Myslím, že v koalícii bude v tejto otázke zhoda a od prvého júla bude platiť zákon, ktorý zlepší týmto osudom ťažko skúšaným ľuďom život.


V nasledujúcom období čaká Slovensko súboj o podobu štátu. Voči rôznym neoliberálnym a pravicovým konceptom spravovania štátu, ktoré ľuďom berú sociálne istoty, strana Smer ponúka opatrenia smerujúce k vyššej kvalite života ľudí. Na argumentačne ničím nepodložené útoky, jatrenie vášní a vykrikovanie chceme odpovedať konkrétnymi sociálnymi opatreniami, ktoré zmenia postavenie občanov k lepšiemu.

Prednedávnom som napísal, že moja politika sa bude riadiť heslom Slovensko first! Slovensko na prvom mieste. Dnes si ho dovolím pozmeniť. Občan first! Občan na prvom mieste!

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.