Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.05.2018, 00:00

Trumpov maskovaný dar Putinovi

Kroky Bieleho domu nahrávajú šéfovi Kremľa.

Trumpov maskovaný dar Putinovi
Zdroj: Reuters

Rozhodnutie Donalda Trumpa odstúpiť od jadrovej dohody s Iránom bolo ako dar pre Kremeľ. Kroky amerického prezidenta týkajúce sa Iránu znamenajú, že Vladimir Putin môže vďaka rastúcim cenám ropy – skutočná chrbtová kosť ruskej ekonomiky a zdroj jeho moci – dohnať to, čo stratil pre sankcie.

Pravda, Putin sa (zatiaľ) nedokázal zbaviť sankcií uvalených na Rusko Kongresom a neochotne zavedených Trumpom. Ruský prezident sa však musí vyžívať v skutočnosti, že jeho americký náprotivok spôsobil práve taký druh pohromy v Spojených štátoch a rozporov naprieč západným spojenectvom, aké si Putin želal.


Miliardová prihrávka
Zrátajme si to. Trump odstúpil z Transpacifického partnerstva, čím efektívne podporil Čínu; USA sa stali jedinou krajinou, ktorá odstúpila od Parížskeho klimatického dohovoru a iránskej jadrovej dohody; a vyhrážal sa najbližším spojencom Washingtonu ochromujúcimi clami. Potom tu je všetok chaos, ktorý vyprodukovalo vyšetrovanie ruského zásahu do prezidentských volieb v Spojených štátoch, kým kremeľský špecialisti mali voľnú ruku pri zdokonaľovaní svojich zručností a taktík, ktoré môžu nasadiť kdekoľvek vo svete.


Avšak najreálnejší, najhmatateľnejší a najbezprostrednejší dosah je v číslach – konkrétne v neočakávaných ziskoch, ktoré Rusko zožalo ako náhradu za uvalené sankcie. Oporou ruskej ekonomiky je

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.