Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.06.2018, 12:15

Reforma podľa ministerstva: My to vymyslíme, vy si to zaplaťte

Na ministerstve školstva vymysleli reformu, ktorú zrealizovať nevedia. Tak si povedali, že spravia absolútne minimum a zvyšok za nich urobia vlády, ktoré ani neexistujú.

Reforma podľa ministerstva: My to vymyslíme, vy si to zaplaťte
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Ministerka školstva predstavila Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania. Najskôr ho mesiace odkladala, potom sa na verejnosť dostal dokument s jednotlivými opatreniami a napokon prišla tlačovka ministerky, z ktorej sme sa veľa nedozvedeli.

Hovorila o „kvantitatívnom a kvalitatívnom východisku“, „horizontálnej a vertikálnej integrácii“ a o prechode zo „segregovaného anglosaského modelu k integrovanému fínskemu modelu.“

Nezistili sme nič konkrétne (akurát to, že asi máme anglosaské školstvo). Jediným konkrétnym materiálom ostal uniknutý dokument z rezortu. Ten je skutočná „chuťovka.“
SNS naplánovala investície do školstva vo výške 12 miliárd eur na 10 rokov. Vymyslela to však tak, že jej vláda investuje najmenej (5 % z celkového rozpočtu – roky 2018 a 2019) a väčšinu programu zrealizujú ďalšie vlády. To sa teda reformuje školstvo, keď 95 % roboty za vás robia iní.

Ministerka na tlačovke napokon hovorila o sume 9 miliárd eur. Ak budeme počítať s týmto číslom a investície v rokoch 2018 a 2019 ostanú rovnaké, výsledok je takýto: ministerstvo pod SNS investuje z celého rozpočtu do školstva 7 % a 93 % investícií ostane opäť na ďalších vládach.

A toto je ešte lepšie: podľa zverejneného dokumentu má v roku 2018 investovať SNS na rozvoj školstva 153 miliónov eur. O pár rokov neskôr (v rokoch 2022 – 2027) majú byť priemerné ročné výdavky okolo 1,65 miliardy. Desaťkrát viac ako dnes. Ako sa k týmto číslam dostali? Bude o štyri roky štátny rozpočet desaťkrát väčší? Budú občania SR zarábať desaťkrát viac? Odvedú desaťnásobok na daniach?

Kdeže. Na ministerstve školstva vymysleli reformu, ktorú zrealizovať nevedia. Tak si povedali, že spravia absolútne minimum a zvyšok za nich urobia vlády, ktoré ani neexistujú. Áno, roky sa tu hovorí, že rozvoj školstva má byť kontinuálny a vlády majú na seba nadväzovať, ale nie takto.

Namiesto plánu, ktorý iba ťahá medové motúzy popod nos, mohla ministerka po niekoľkomesačnom otáľaní predniesť plán, ktorý je realistický a ktorému sa dá veriť. Možno by boli investície menšie. Možno by ho všetci kritizovali, čo všetko v ňom chýba. Ale aspoň by to nebolo do neba volajúce klamstvo.

Autor je poslanec SaS a tímlíder pre školstvo

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.