Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.06.2018, 00:00

Prečo sever Európy myslí na vojnu

Útok Moskvy je nepravdepodobný, ale Škandinávia chce dať najavo, že je naň pripravená.

Prečo sever Európy myslí na vojnu
Zdroj: Reuters

Každá švédska domácnosť dostala brožúrku s informáciami, ako sa pripraviť na vojnu. Vydáva ich vláda a obsahujú inštrukcie pre každého obyvateľa Švédska, ako použiť proti útočníkom všetky nutné prostriedky. Je to dramatická známka toho, ako rýchlo sa niečo ešte nedávno nemysliteľné stalo témou, ku ktorej sa musia vyjadrovať severoeurópske vlády.

Budíček pre Európu
„Prípravy Švédska na hrozbu vojnou a vojnu boli mnoho rokov veľmi obmedzené,“ tvrdí brožúrka. „Keď sa však svet okolo nás zmenil, vláda sa rozhodla posilniť švédsku celkovú obranu. (...) Úroveň pripravenosti na mimoriadne udalosti v čase mieru je dôležitým základom našej odolnosti v prípade vojny.“


Väčšina kontinentu pokladala anexiu Krymu ruským prezidentom Vladimirom Putinom pred štyrmi rokmi a vojnu na Ukrajine za budíček, no nie za potenciálne existenciálne ohrozenie. Krajiny ako Nemecko, Británia a Francúzsko znovu zvážili svoje obranné postoje a tiež mierne zvýšili svoje vojenské výdavky. Vo všeobecnosti, aj vo vedení ich bezpečnostných zložiek len pár jednotlivcov vidí skutočné bezprostredné riziko drvivého ruského konvenčného vojenského útoku na ich území. Vojenská moc Moskvy je možno najaktívnejšia od studenej vojny, ale jej tanky a jednotky sú upokojujúco ďaleko.


V prípade severských krajín, geograficky bližších k Rusku, to rozhodne neplatí. Nórsko vymenovalo vysokého dôstojníka špeciálnych jednotiek za veliteľa svojej Domobrany, teritoriálnej obrannej jednotky, oddelenej od armády, osobitne určenej na boj s votrelcami. Fínsko reorganizovalo svoju armádu a zlúčilo oddiely do väčších rôt, aby lepšie zvládali väčší počet obetí, s ktorým sa pri útoku ráta. Obe krajiny mali dlho brannú povinnosť schopných mužov, ale teoreticky neutrálne Švédsko teraz znovu zavádza odvod pre mužov i ženy.

Je to dramatická zmena v porovnaní so situáciou spred niekoľkých rokov, keď sa armády severských štátov zameriavali na humanitárne a protiteroristické zásahy v zámorí vrátane mierových misií OSN.

Asymetrická vojna
Nórsko, Švédsko ani Fínsko by ruskú

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.