Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.06.2018, 10:26

Využívajte mobil pri platení. Je to bezpečnejšie ako karta

Platiť cez mobil je rýchle, jednoduché a bezpečné.

Využívajte mobil pri platení. Je to bezpečnejšie ako karta
Zdroj: Reuters

Mám na vás dve jednoduché otázky. Kedy zistíte, že ste stratili peňaženku? A kedy zistíte, že nemáte pri sebe mobil?
Predpokladám, že tak ako mne, aj väčšine z vás začne peňaženka chýbať až vtedy, keď potrebujete platobnú kartu či hotovosť. Ak máte šťastie, zbadáte to do niekoľkých minút, zväčša však ide o niekoľko hodín alebo dokonca dní. Avšak to, že nám chýba smartfón, zistíme podstatne skôr.

Faktom je, že mobil máme my, ako aj naše deti, neustále pri sebe. Práve preto sa ho oplatí využívať pri platení. Nie je nič jednoduchšie, ako si do telefónu nahrať platobnú kartu a naplno si užívať bezhotovostný styk. O to väčšmi v čase letných dovoleniek, kedy máme oddychovať a nie sa neustále strachovať, či sa niekto nepokúsi vytiahnuť peňaženku z kabelky vašej manželky.

Ak sa mu, bohužiaľ, podarí odcudziť vám mobil, čas na jeho zneužitie má zásadne kratší ako pri platobnej karte. Navyše, šanca, že sa k vašim peniazom (na rozdiel od hotovosti) vôbec dostane, je minimálna.

Platiť cez mobil je rýchle, jednoduché a bezpečné. Samozrejme, k telefónu je potrebné pristupovať obozretne. Nezabudnite si preto nastaviť automatické uzamykanie telefónu i prístupový kód. Aktualizujte si operačný systém a nainštalujte kvalitný antivírový program. Na druhej strane, nikdy si neinštalujte aplikácie z neznámych zdrojov a nepripájajte sa na nezabezpečené alebo verejné bezdrôtové siete.

Mnohí z nás sú ešte stále zvyknutí mať platobnú kartu v peňaženke, začnime ju však postupne meniť za smartfón.

Rasťo Vallo, predseda Združenia pre bankové karty

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.