Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.06.2018, 19:00

Volám sa Penta alebo J&T a som zlý

Penta a J&T podnikajú na Slovensku od pádu komunizmu a sú to dravci, ktorí vždy išli tvrdo za svojím.

Volám sa Penta alebo J&T a som zlý
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Nešťastný minister spravodlivosti Gábor Gál sa bojí podpísať nájomnú zmluvu pre nové obydlie ministerstva. Najlepšie ponuky totiž dali Penta a J&T a to je dnes na Slovensku dosť problém. Gál sa radí s mimovládkami, vlastným ja, stranou a kdekým ešte. A vopred avizuje, že cíti problém.

Pritom je to celé choré. Jediný relevantný záujem, ktorý by verejná inštitúcia platená z našich daní mala mať, je hospodárnosť v kombinácii s vyžadovanou kvalitou. Ak toto sedí a verejná súťaž započatá ešte bývalou ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou bola OK, niet prečo váhať.

Podobný prípad tu pritom už raz bol. Keď statik pred rokmi vydal pokyn, že z budovy dnes už búraného Apollo Bussines Centra sa musia všetci vysťahovať, ocitla sa „na dlažbe“ aj Národná diaľničná spoločnosť. Nakoniec skončila v budove J&T na Patrónke, pretože žiadny iný developer vtedy nemal nič lepšie a lacnejšie k dispozícii. Vtedajší šéf dopravy Ján Počiatek sa tiež zdráhal, ale nakoniec mu nič iné nezostalo. A tak to zrejme dopadne aj s Gálom. Buď kývne na lacnejšie riešenie J&T na Patrónke, alebo na technicky lepšie riešenie Penty v Digital Parku. Lepšiu ponuku totiž nedostane a jeho snívanie o „treťom developerovi“, ktorý by súc čistý ponúkol porovnateľné riešenie, nebude vypočuté.

Zaujímavé na celom tomto „nájomníckom“ príbehu je najmä to, ako v pohode a bez váhania všetci prijímajú „fakt“, že bývať v budove J&T alebo Penty je nevhodné. Dokonca neslušné.

A to v budovách týchto spoločností už roky „býva“ X slušných a renomovaných firiem a tisíce ľudí si od nich kúpili byty. A denne si kupujú ďalšie. A budú si ich kupovať ďalej. Nikoho z nich nenapadne, že Penta a J&T nie sú vhodní landlordi – zaujíma ich pomer cena/výkon a bodka. To je normálne, nie je to nevhodné a už vôbec nie neslušné.

Penta a J&T podnikajú na Slovensku od pádu komunizmu a sú to dravci, ktorí vždy išli tvrdo za svojím. V 90. rokoch to robili všetci a niektorí sa prebili vyššie a iní nie.

Pre podnikanie týchto dvoch finančných skupín (na rozdiel od niektorých iných) je typické to, že po nich doteraz nezostalo to, čo nazývame spálená zem. Inak povedané – vytunelované a zničené fabriky, firmy a odvetvia. A ľudia na dlažbe. Pritom práve to bol typický modus operandi voľakedajších „kapitánov“ slovenskej privatizácie z éry Vladimíra Mečiara.

Vykradnuté štátne banky, dokaličené SPP a elektrárne, takmer zničené VSŽ Košice, Hlinikáreň Žiar nad Hronom ... a xy budov, firiem a areálov (napríklad taká Bioveta Nitra), ktoré nejaký človek z odznakom HZDS, ZRS a SNS dostal do daru a keď minul peniaze z firemného účtu a všetky úvery, tak to zavrel alebo predal alebo proste nechal tak. A postavil si dom, kúpil loď a odviezol si na ňu čerstvo zbalenú missku.

Toto nie je obhajoba Penty a J&T. Snažím sa len ukázať, do akých absurdných stavov sme sa dostali. Minister má plné gate z toho, že by mal podpísať nájomnú zmluvu s jednou z firiem, ktoré na Slovensku zamestnávajú desaťtisíce ľudí, platia dane a odvody a ... áno majú povesť tvrdých hráčov.

Ešte kúsok a minister si objedná celoslovenský reprezentatívny prieskum (samozrejme za vlastné) a opýta sa ľudí, či to teda má alebo nemá z jednou z týchto firiem podpísať. Alebo o tom bude rokovať koaličná rada. Alebo o tom bude mimoriadna schôdza parlamentu. Alebo ... verejná diskusia vo verejnoprávnej RTVS alebo ... neviem čo ešte môže byť.

Alebo sa na to vykašle a povie si – čo si ja budem páliť prsty? A nechá Najvyšší súd a ministerstvo spravodlivosti naďalej sedieť natlačené v starej, nevhodnej, malej a nedôstojnej budove. Veď čo? Keď sme to vydržali tak dlho, vydržíme aj ďalej.

Autor je riaditeľ PR agentúry Dynamic Relations.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.