Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.06.2018, 21:58

Ročné zúčtovanie sociálnych odvodov

Ročné zúčtovanie sociálnych odvodov
Zdroj: Peter Mayer

V parlamente je novela zákona o sociálnom poistení, ktorou sa od roku 2021 zavádza ročné zúčtovanie. O ročnom zúčtovaní sociálnych odvodov sa začalo hovoriť už v roku 2005 v rámci projektu UNITAS. S omeškaním 13 rokov – z čoho 10 rokov bol pri moci Smer, sme sa dozvedeli, že ročné zúčtovanie bude – prvýkrát od roku 2021.

Ročné zúčtovanie je logickou súčasťou platenia odvodov. Tak, ako existujú daňové priznania a už od roku 2006 ročné zúčtovanie zdravotných odvodov, už dávno sa malo zaviesť aj pri sociálnych odvodoch. S riešením, ktoré predložil minister práce Ján Richter, však nemôžeme byť spokojní.

Nájdeme tam aj dobré veci – zjednodušenie výnimky pre študentov a dôchodcov či doplácanie dávok poistencom na základe ročného zúčtovania. Z návrhu však srší cieľ – vytiahnuť zo zamestnancov, živnostníkov a z firiem ďalšie peniaze. Sociálna poisťovňa má získať ročne o 70 miliónov eur viac. Na ročné zúčtovanie doplatia najmä tí, ktorí majú občasné vysoké odmeny, alebo napríklad konatelia firiem, ktorí dostávajú rádovo desaťtisícové odmeny raz do roka. A tí živnostníci, ktorým sa medziročne zvýši čistý príjem.

Čakal som, že ročné zúčtovanie bude spravodlivé voči tým, ktorí podnikajú v súbehu so zamestnaním. Pri zdravotných odvodoch sa na živnostníka, ktorý je súčasne aj zamestnanec, nevzťahuje minimálny základ, a tak platí zo živnosti zdravotné odvody zo skutočného čistého príjmu, nie z takzvaného minima. Avšak živnostník poistený v Sociálnej poisťovni aj ako SZČO – aj ako zamestnanec, bude naďalej platiť takzvané minimálne odvody – čo je na budúci rok vyše 158 eur mesačne. Budú stále platiť neprimerane veľa, hoci na to po zavedení ročného zúčtovania nie je žiaden logický dôvod. Sklamaný som z toho, že sa nemá rušiť administratívne náročné počítanie poistného z takzvaných nepravidelných príjmov či príjmov vyplácaných po skončení zamestnania. Tomu sa hovorí nevyužitá príležitosť.


Sociálna poisťovňa si za zavedenie zúčtovania zapýtala 15 miliónov eur. Toľko má stáť nový softvér. Ako bývalý informatik si myslím, že zaplatiť 15 miliónov eur za inteligentnejšiu kalkulačku je veľa. Takto vyzerá riadenie štátu stranou Smer v praxi.

Ročné zúčtovanie malo byť pôvodne zavedené už od roku 2019. Keďže sa to posúva o dva roky – ale sociálne balíčky niekto musí zaplatiť, údajne minister financií Peter Kažimír presadzuje zvýšenie mesačných vymeriavacích základov na 11-násobok priemernej mzdy. Ak sa tak stane, na budúci rok to bude presne 10 494 eur mesačne.

Denný prehľad

Novinky zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu každý deň do vašej mailovej schránky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.