Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.06.2018, 00:00

Zmyslom umelej inteligencie je znásobiť schopnosti ľudí

Zmyslom umelej inteligencie je znásobiť schopnosti ľudí
Zdroj: Reuters

Keď Henry Ford, zakladateľ Ford Motor, povedal, že „vo väčšine prípadov platí, že muž so strojom je lepší ako muž bez stroja,“ istotne netušil, že jeho slová budú rezonovať aj o sto rokov, na prahu štvrtej priemyselnej revolúcie. Vo svojej dobe bol Ford priekopníkom vo využívaní najnovších technológií. Zaviedol pohyblivú výrobnú linku, operátorom pridelil fixné pracovné stanovisko, a to pomohlo skrátiť čas, za ktorý zmontoval auto, z 12 na 2,5 hodiny. No jeho príbeh nie je iba o odvahe inovovať, čo sa mu vrátilo v podobe neuveriteľnej efektivity. Je najmä o využití sily technológií, aby si aj bežní ľudia mohli dovoliť kúpiť auto, cestovať, kam sa im zachce a kedy sa im zachce.

Práve táto demokratizácia je najfascinujúcejším aspektom technológií. Keď sa zamyslíme nad najväčšími vynálezmi, od kolesa cez tlač kníh, parný stroj, telegraf, telefón až po lietadlá a internet, žiadny z nich ľudí nenahradil. Každý však zásadne urýchlil rozvoj spoločnosti či už tým, že poskytol prístup k vzdelaniu a informáciám širokým masám, alebo nám umožnil cestovať.


Dnes takýto potenciál otvárajú technológie ako umelá inteligencia (AI). Zjednodušene povedané, ide o schopnosť strojov rozoznávať obrázky a slová, učiť sa, spracúvať informácie a komunikovať ako my, ľudia. Nejde však o žiadnu novinku. Vedci pracujú na AI technológiách už desiatky rokov a už dnes nájdete umelú inteligenciu v mnohých našich produktoch a službách, ktoré bežne používate. Význam AI však skokovo vzrástol vďaka enormnej výpočtovej sile cloudu, obrovskému množstvu dát, ktoré máme k dispozícii, a prelomu vo vývoji algoritmov, napríklad v oblasti hĺbkového učenia. O to dôležitejšie je, aby sme práve teraz prijali jasné princípy, ktoré zaistia, že systémy postavené na AI budú spravodlivé, spoľahlivé, bezpečné, inkluzívne a transparentné.

Najväčší potenciál AI spočíva v tom, že rozširuje prirodzené schopnosti a zručnosti ľudí a umožňuje uvoľniť ich kapacitu a odbremeniť ich od rutinných úloh, aby sa mohli venovať kreatívnejším aktivitám. Najmä v čase, keď firmy trpia nedostatkom ľudí na pracovnom trhu, je dôležité zamyslieť sa nad tým, čomu zamestnanci venujú čas a ako čo najlepšie využiť ich potenciál. Predpokladom je však schopnosť a ochota stále sa niečo učiť a robiť veci inak ako doteraz. Tá najdôležitejšia zmena sa musí odohrať v našich hlavách a vo firemnej kultúre.

Veľmi dobre to chápal aj náš „československý Ford“ – Tomáš Baťa. V nových výrobných procesoch videl potenciál zvyšovania produktivity, ale najmä spôsob, ako zmeniť mentalitu ľudí a posilniť ich spoluprácu. Technológie sú iba nástroj a je na nás ľuďoch, aby sme definovali, ako a na čo ich chceme využívať. Ako hovorí náš generálny riaditeľ Satya Nadella: Kľúčovou otázkou dneška nie je, čo technológie môžu robiť, ale čo by mali robiť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.