Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.07.2018, 00:00

Uhorková sezóna v zdravotníctve ešte nebola

Uhorková sezóna v zdravotníctve ešte nebola
Zdroj: Marek Kmeť

Reforma slovenského zdravotníctva v rokoch 2004 až 2005 bola nesporne komplexnou, politicky odvážnou reformou orientovanou na pacienta so všetkým, čo k tomu patrí. Dodnes sa o nej diskutuje, pričom niektorí ju oslavujú, mnohí zase hania. Ale dali sme jej vôbec reálnu šancu?

Viacero jej princípov totiž stále (alebo už) nie je možné plne využiť. A to aj napriek tomu, že majú zásadný význam pre pacienta, efektívnosť systému a zdravú konkurenciu. Napríklad taká súťaž o poistenca – ostala okresaná kontroverznými náborovými pravidlami. Alebo odmena pacienta za jeho zodpovedný prístup k svojmu zdraviu – zdravotné poisťovne by ju rady využívali, limituje ich však neúplné vykazovanie dát a strop na prevádzkové výdavky. A obmedzenie rozsahu úhrady za zdravotnú starostlivosť pre neplatičov? Na jej aplikáciu v praxi nabrali zdravotné poisťovne odvahu až v roku 2012. Pritom každé jedno zo spomenutých opatrení bolo súčasťou reformných zákonov od počiatku.

Pri príležitosti desiateho výročia reformy odborníci z Health Policy Institute spočítali novelizácie, ktorými za ten čas prešla. Došli k číslu 144. Veľa? Za posledné štyri roky k nim pribudla zhruba ďalšia stovka!


Len zdravotné poisťovne stojí pre neustále meniacu sa legislatívu úprava hlavných informačných systémov minimálne päť miliónov eur ročne. Naozaj si vieme predstaviť ich lepšie využitie v prospech poistencov.

Platitelia poistného by tiež vedeli rozprávať o neurčito sa meniacom podnikateľskom prostredí a pacienti o chaose v prístupe k zdravotnej starostlivosti. Ako sa má v stovkách noviel orientovať pacient či popri bežnej práci ktorýkoľvek lekár? Možno by sa dalo normálne existovať aj s takouto legislatívnou nádielkou, ale to by jej adresáti museli dostávať primeraný čas na implementáciu zmien. Nie publikáciu v Zbierke zákonov medzi Vianocami a Silvestrom s účinnosťou od Nového roka.

Dlhodobá koncepcia a vízia štátnej zdravotnej politiky si zaslúži, ba dokonca žiada, stabilitu právneho poriadku. Potrebujeme stopku v zmenách kľúčových zdravotníckych zákonov. Len tak budeme môcť venovať energiu a zdroje na realizáciu myšlienok a projektov, ktoré majú reálnu hodnotu pre poistencov. Lekárom treba konečne vytvoriť priestor na adaptáciu noviniek a využívanie prínosov elektronizácie, zdravotným poisťovniam zas priestor na vzájomnú súťaž a zamestnávateľom namiesto lúštenia hlavolamov s odvodmi radšej dopriať čas na obchodný rast a starostlivosť o zamestnancov.

Zdravotné poisťovne stojí pre meniacu sa legislatívu úprava hlavných informačných systémov minimálne päť miliónov eur ročne.

Autorka je členka predstavenstva zdravotnej poisťovne Dôvera.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.