Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.07.2018, 00:00

Spoločne za lepšie Slovensko

Za štyri mesiace sme v rezortoch urobili viditeľné kroky.

Premiér Peter Pellegrini
Zdroj: TASR/J. Kotian

Sú to už štyri mesiace, čo som nastúpil do kresla predsedu vlády. Vyhlásil som, že nepotrebujeme obvyklých sto dní, pretože ide o vládu kontinuity, ktorá sa opierala o dôveru tej istej koalície v Národnej rade. Uvedomujem si, že za 25 rokov našej samostatnosti sa nám v správe štátu nahromadilo množstvo balastu, ktorého sa musíme zbaviť. Mojím hlavným cieľom je budovať moderný dynamický štát, ktorý je pevne etablovaný v nadnárodných bezpečnostných a ekonomických štruktúrach. K tomu významne prispievajú moje stretnutia s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom či nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ako aj rokovania v sídle NATO a EÚ. Pred nami sú nové výzvy, ako je predsedníctvo vo V4 a v OBSE.

Za jednu z kľúčových úloh mojej vlády považujem urobiť zo Slovenska „priateľský štát“ voči občanom. Schválili sme antibyrokratický balíček, ktorý ľuďom ušetrí ročne 620-tisíc hodín pri vybavovaní či získavaní rôznych výpisov a potvrdení. V tejto politike chceme pokračovať prierezovo vo všetkých rezortoch. Rovnako si predsavzala moja vláda pokračovať vo výjazdových rokovaniach po regiónoch. Uskutočnili sme zatiaľ osem výjazdov do najmenej rozvinutých okresov na juhu a východe Slovenska a priniesli im finančnú podporu. Pripravujeme v histórii najvyššie zvýšenie platov v samospráve a v štátnej službe.


Za toto krátke obdobie sme v rezortoch urobili viditeľné kroky. V zdravotníctve sme ohlásili najmasívnejšie investície do nemocníc v histórii. Na celom Slovensku dostanú nemocnice tisícky nových postelí a začnú s rekonštrukciami svojich budov. Pacienti sa konečne nebudú musieť starať o vlastné hygienické potreby, pretože ich dostanú od štátu. Chystáme reformu zdravotníctva. V rezorte školstva sme oznámili najvyššie zvyšovanie platov učiteľov, a to tak tarifných miezd, ako aj nástupných platov pre lepšiu motiváciu začínajúcich pedagógov. V rezorte vnútra sme upokojili situáciu. Dnes má Policajný zbor nové vedenie a pripravujeme všetky kroky na voľbu nového prezidenta podľa nových a prísnejších pravidiel.

V rezorte hospodárstva pokračuje najvyšší prílev zahraničných investícií. Oznámil som príchod významného nemeckého investora do okresu Veľký Krtíš, ktorý vytvorí vyše 800 pracovných miest. Otvoril som fabriky zahraničných investorov v Košiciach i Kežmarku. Slovensko má historicky najnižšiu nezamestnanosť a reálne zápasí s opačným problémom, ktorý ešte nedávno nepoznalo – ako personálne naplniť kapacity nových výrobných hál. Slovensku sa darí, a preto poďme spolu aj do nasledujúcich dní meniť krajinu a život k lepšiemu.


Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.