Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.07.2018, 22:44

V júli sa burzy upokojili

Pozornosť sa sústreďovala na obchodné vojny medzi USA a zvyškom sveta.

V júli sa burzy upokojili
Zdroj: Reuters

Po júnovom zmätku v talianskych dlhopisoch a akciách sa situácia v júli postupne upokojovala. Ako najvýraznejšia a najvplyvnejšia postava vlády sa profiluje predseda Ligy a minister vnútra Matteo Salvini. Jeho tvrdý postoj k migrácii, ktorý dodržiava aj predseda vlády Conte, bol hlavnou témou európskeho diania počas júla.

No pozorné trhy si všimli najmä Salviniho vyhlásenie v rozhovore pre Washington Post, kde pripustil zmenu postoja k členstvu Talianska v Európskej únii aj Európskej menovej únii. Aktuálne tvrdí, že členstvo v oboch európskych zoskupeniach je v záujme Talianska. Zmena postoja sa nie náhodne časovo prekrýva s výsledkami prieskumu verejnej mienky, kde občania odchod Talianska z EÚ či EMÚ neschvaľujú. Pozornosť vlády sa preto bude pravdepodobne sústreďovať na otázku migrácie, kde je veľký priestor na politické body pre Salviniho. Rizikom vývoja v Taliansku však môže byť jesenné schvaľovanie štátneho rozpočtu.

Aj v júli sa pozornosť trhov sústreďovala na obchodné vojny medzi USA a zvyškom sveta. Atmosféra medzi krajinami hustla a o to viac prekvapil výsledok rokovania predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera a Donalda Trumpa v závere mesiaca. Obe strany sa dohodli, že sa budú usilovať o nulové clá a nulové subvencie na priemyselný tovar s výnimkou automobilov. Tiež sa dohodli, že v najbližšom roku sa nebudú zavádzať nové clá.

Od zasadania Európskej centrálnej banky v posledný júlový štvrtok trhy žiadne zásadné novinky neočakávali. A ECB očakávania aj naplnila. Sadzby ponechala, samozrejme, nezmenené a na následnej tlačovej besede jej prezident Mario Draghi potvrdil pozitívne vyhliadky eurozóny a ako riziko spomenul vyostrenie obchodných vojen.

Dlhopisové trhy v prvom júlovom týždni stagnovali na nízkych úrovniach z konca júna. Výnosy nemeckých 10-ročných dlhopisov sa pohybovali na úrovniach okolo 0,3 percenta, blízko miním za posledného pol roka. Potom však výnosy začali pomaly rásť a do konca mesiaca sa dostali na úroveň 0,4 percenta. Pomerne pokojná situácia bola aj v talianskych dlhopisoch, v prvej polovici mesiaca výnosy klesali z dôvodu poklesu rizikovej prirážky, potom sa však pridali k ostatným dlhopisom a výnosy mierne vzrástli.

Akciové trhy majú za sebou silný mesiac. Podporené boli dobrými hospodárskymi výsledkami spoločností, ako aj prekvapivým výsledkom stretnutia medzi USA a EÚ o clách. Americké akcie sa od začiatku mesiaca zhodnotili takmer o päť percent. Európske a japonské akcie rástli menej výrazne, zhodnotili sa o dve až tri percentá. Na tento rok nezvyčajne dobre sa darilo aj indexom rozvíjajúcich sa krajín, ktoré sa zhodnotili takmer o štyri percentá.

Euro počas celého mesiaca oscilovalo v pásme 1,16 až 1,175 dolára za euro. V závere mesiaca sa posilňovalo skôr euro, a preto bolo na mierne silnejších úrovniach ako na jeho začiatku. Stredoeurópske meny sa spamätali z júnového prudkého oslabenia a všetky tri sa zhodne posilnili voči euru. Naopak, aj v júli pokračovala tohtoročná zlatá mizéria. Cena zlata poklesla o ďalšie dve percentá a je najnižšia za posledný rok.

V júli sa na trhy vrátil opatrný optimizmus. Tento rok však optimizmus nikdy príliš dlho nevydržal. Tak tentoraz sa to azda podarí.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.