Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.08.2018, 00:00

Čína má plány, ako pretvoriť svet

Peking ponúka inú víziu ako západná kapitalistická demokracia.

Čína má plány, ako pretvoriť svet
Zdroj: Reuters

Pred 10 rokmi sa počas slávnostného otvorenia olympijských hier v Pekingu ukázala rýchlo ekonomicky rastúca Čína s nezameniteľnými ambíciami byť hlavným globálnym hráčom. Pred niekoľkými dňami čínske úrady zničili štúdio umelca Ai Weiweiho, dizajnéra kultového štadióna „vtáčie hniezda“, a teraz je ako disident v exile v Nemecku. Je to typický úkaz toho, ako sa najľudnatejšia krajina vyvíjala pod prezidentom Si Ťin-pchingom – je sebavedomejšia, ale napriek tomu paranoidná, a už takmer neberie do úvahy, čo si myslí ostatný svet.

Zatiaľ čo čínski lídri otvorene flirtovali s kopírovaním Západu, teraz sa sami vidia na inej ceste – aj keď to prináša skutočné riziká konfrontácie. V Johannesburgu na samite lídrov BRICS – najsilnejších rozvíjajúcich sa ekonomík – minulý mesiac Si Ťin-pching predstavil svetový názor, že Čína – s neváhajúcim zameraním na hospodársky rast a ignorovanie voľby voličov a občianskych práv – ponúkla inú víziu ako západná kapitalistická demokracia.


Nové obchodné cesty
V Juhočínskom mori, ale aj inde sa pekinská armáda stáva čoraz asertívnejšou. Zároveň je tu iniciatíva Novej hodvábnej cesty – čo je multimiliardový súbor globálnych investícií do infraštruktúry. Tie sú výslovne zamerané na prepracovanie globálnych pozemných a námorných obchodných ciest v záujme Číny. To posilnilo medzinárodné vnímanie Pekingu, ale zároveň spôsobilo problémy. V krajinách ako Kolumbia a Malajzia okrem iného miestni politici a vlády zastavili veľké čínske projekty, niekedy ich úplne zrušili po obvineniach z korupcie.


Peking má tiež problém, že sa mu nepodarilo dosiahnuť lepší výsledok v rokovaní s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, a očakávaná je čoraz škodlivejšia obchodná konfrontácia. Medzitým domáci vládni predstavitelia komunistickej strany v Pekingu vykazujú príznaky nervozity v dôsledku rastúceho zásahu voči disidentom a menšinovým skupinám.


V severozápadnej časti provincie Sin-ťiang v Pekingu došlo k potlačeniu moslimskej ujgurskej menšiny. Odhadom stotisíc až milión obyvateľov je väznených v „reedukačných táboroch“, ktoré sú pravdepodobne najväčším programom masového väznenia na svete. V rámci protikorupčného programu prezidenta Si Ťin-pchinga boli zatknuté tisíce ľudí vrátane vysokých predstaviteľov komunistickej strany a podnik

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.