Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.08.2018, 00:00

Menová únia: s eurom priatelia bez výhod

Ak sú v Nemecku a v eurozóne úroky nízke, zachraňujúce pred bankrotom Atény či Rím, musia byť nízke úroky aj v Česku.

Menová únia: s eurom priatelia bez výhod
Zdroj: Reuters

Česi vraj nie sú solidárni s Talianmi či Grékmi. Možno nie v otázke migrácie, zato v otázke možno ešte dôležitejšej, v otázke financií, solidárni sme. Väčšina však o tom ani nevie. Napríklad smiešne nízke úročenie vkladov v českých bankách je solidárnym príspevkom Čechov, ktorý pomáha odvrátiť bankrot Grécka alebo Talianska. Životná úroveň takého gréckeho penzistu nie je v posledných rokoch ktovieaká. Nebyť dôchodcov v iných európskych krajinách vrátane Česka, bude sa tento grécky penzista mať ešte horšie.

Cena za záchranu Grécka a Talianska

Náš senior má už niekoľko rokov mizerne úročené svoje celoživotné úspory (ak vôbec nejaké má). Keby však nebolo treba zachraňovať pred bankrotom Atény alebo Rím a udržiavať tak aspoň aký-taký životný štandard gréckeho či talianskeho dôchodcu, mal by český penzista oveľa vyššie úročenie svojich úspor. Mal by aj znateľne viac peňazí, napríklad o tisíc korún mesačne, záleží na výške úspor. To neplatí len pre českých dôchodcov, ale pre všetkých obyvateľov Česka a ďalších európskych krajín, ktorí majú úspory. Tí všetci oveľa nižším úročením svojich úspor „platia“ záchranu Grécka alebo Talianska pred bankrotom. Dôvod je prostý.


Jednotná mena euro má v sebe zabudovaný skrytý mechanizmus solidarity. Tým, že bude mať nemecký dôchodca horšie úročené úspory, umožní, aby grécky, taliansky či portugalský systém sociálneho zabezpečenia neskolaboval. Nemecko, ak by stále platilo markou, bu

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.