Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.09.2018, 00:00

50-ročná šifra k slobode prejavu

Odpoveď na otázku, ako sme sa porátali so slobodou, ponúka zdanlivo zložitá rovnica z roku 1968: 127/68 + 99/69 = Cpj 67/70.

50-ročná šifra k slobode prejavu
Zdroj: TASR

Osobné reflexie konca šesťdesiatych rokov majú iste dôležitú výpovednú hodnotu, hovoríme si teraz veľa príbehov zo šesťdesiateho ôsmeho. Ale právne predpisy vo svojej formálnosti sú nanajvýš hmatateľným dôkazom vývoja. Sú skutočným historickým prameňom. Nemožno povedať, že neboli, alebo že to bolo inak.


Trochu okľukou sa dostaňme k tomu, na čo sa je dobré v zákonoch konca šesťdesiatych rokoch zamerať. Totižto, ak sa dnes chceme brániť pokute za dopravný priestupok, môžeme sa obrátiť na správny súd – súd voči štátnej správe. A to preto, lebo policajti sú pri posudzovaní priestupku „žalobcami“ aj „sudcami“. Súd je však nezávislým súdom bez úvodzoviek. Policajtom môžu nadriadení prikázať, aby prísne trestali niektoré delikty, ale sudcovia takýto príkaz dostať nemôžu.


Sú viazaní len právom. Správne súdnictvo rozhoduje o sporoch medzi úradníctvom a občanmi, a preto je základom právneho štátu – slobodnej spoločnosti. Ak dostanem neslobodne pokutu, slobodné súdnictvo m

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.