Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.09.2018, 00:00

50-ročná šifra k slobode prejavu

Odpoveď na otázku, ako sme sa porátali so slobodou, ponúka zdanlivo zložitá rovnica z roku 1968: 127/68 + 99/69 = Cpj 67/70.

50-ročná šifra k slobode prejavu
Zdroj: TASR

Osobné reflexie konca šesťdesiatych rokov majú iste dôležitú výpovednú hodnotu, hovoríme si teraz veľa príbehov zo šesťdesiateho ôsmeho. Ale právne predpisy vo svojej formálnosti sú nanajvýš hmatateľným dôkazom vývoja. Sú skutočným historickým prameňom. Nemožno povedať, že neboli, alebo že to bolo inak.


Trochu okľukou sa dostaňme k tomu, na čo sa je dobré v zákonoch konca šesťdesiatych rokoch zamerať. Totižto, ak sa dnes chceme brániť pokute za dopravný priestupok, môžeme sa obrátiť na správny súd – súd voči štátnej správe. A to preto, lebo policajti sú pri posudzovaní priestupku „žalobcami“ aj „sudcami“. Súd je však nezávislým súdom bez úvodzoviek. Policajtom môžu nadriadení prikázať, aby prísne trestali niektoré delikty, ale sudcovia takýto príkaz dostať nemôžu.


Sú viazaní len právom. Správne súdnictvo rozhoduje o sporoch medzi úradníctvom a občanmi, a preto je základom právneho štátu – slobodnej spoločnosti. Ak dostanem neslobodne pokutu, slobodné súdnictvo mi pomôže. Nie je teda náhodou, že správne súdnictvo bolo zrušené v roku 1950 a znovu zavedené v roku 1991.

Náhodou nie je ani to, že v čase od septembra 1968 do decembra 1969 sme mali správne súdnictvo vo veľmi svojráznej podobe. Súd mohol preskúmať odňatie oprávnenia vydávať periodickú tlač či udelenie pokuty za nežiaduce články. Rovnica v nadpise (doslova) skrýva odpoveď na to, či toto súdnictvo ochránilo slobodu tlače. Z akejkoľvek odpovede sa vieme poučiť.


127/68
Cenzúre (systematickému úradnému vyškrtávaniu) sa od päťdesiatych rokov venovala Hlavná správa tlačového dohľadu (ministerstvo pravdy), ktorá ani nemala právny základ. Paradoxne, čo nie je v predpisoch, sa môže ťažšie rušiť. Veci sa v roku 1967 zmenili zákonným zriadením cenzora – Ústrednej publikačnej správy, ale tá bola novelou tlačového zákona od 28. júna 1968 dokonalou formuláciou „cenzúra je neprípustná“ zrušená.


Toto bol jeden zo zlomových bodov, ktoré viedli k augustovej invázii. Už v septembri bol však prijatý zákon s číslom 127/1968 o niektorých prechodných opatreniach v oblasti tlače a ostatných hromadných informačných prostriedkov, súčasť našej rovnice.


Bol ním zriadený Úrad pre tlač a informáci

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.